Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

AMB Başkanı Mario Draghi, Avrupalı kanun yapıcılara Brüksel'de yaptığı açıklamada, enflasyonun azalması ve ekonomik beklentilerin kötüleşmesiyle birlikte Avrupa Merkez Bankası’nın, teşvik programlarını gelecek ay hızlandırmaya hazır olduğu sinyalini verdi.

"Aşağı yönlü ekonomik riskler rahatlıkla görülüyor" diyen AMB Başkanı, "Parasal genişleme, enflasyon hedefi için ihtiyaç duyulursa, Eylül 2016'nın ötesine uzatılabilir" diye devam etti. Draghi yaptığı konuşmada, AMB’nın, Aralık’ta genişlemeci para politikasının derecesini yeniden değerlendirileceğini aktardı.

Enflasyon dinamiklerinin bir parça zayıfladığına değinen Draghi, “Orta vadeli fiyat istikrarı hedefimizin risk altında olduğuna karar verirsek, uygun bir parasal genişleme derecesinin sürdürüldüğüne emin olmak için sahip olduğumuz tüm araçları kullanacağız” dedi.

Politika yapıcılar, 3 Aralık’ta gerçekleştirilecek politika toplantısında daha fazla adım atılıp atılmayacağına ilişkin karar verme sürecindeler. Draghi, Kasım ayındaki son politika toplantısından sonra, adım atılacağına dair kesine yakın açıklama yaparken, bazı merkez bankası başkanları adım atmak için çok az neden olduğunu belirttiler. 

Euro/Dolar paritesi, Draghi’nin yorumlarıyla seansın düşüğüne gevşerken, Avrupa hisse senetleri kayıplarını sildi.