Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

François Hollande saldırılarla ilgili yaptığı açıklamada dün Paris'te yaşananların bir savaş eylemi olduğunu söyledi. Hollande, ''Bu terörist, cihatçı IŞİD ordusu tarafından düzenlenen savaş eylemi, bizim savunduğumuz değerleri hedef almakta.'' diye konuştu. Bu savaş eyleminin, Fransa'daki işbirlikçilerin desteğiyle ülke dışında hazırlandığına da vurgu yaptı.

Hollande önümüzdeki günlerde de Paris'te askerin görev yapmaya devam edeceğini aktardı. Fransa'nın korkak saldırıya cevabının acımasız olacağını belirtti. François Hollande, Fransa'nın içerde ve dışarıda bütün imkanları ile ve daha önce kendileri de saldırıya uğramış müttefikleri ile birlikte teröre karşı mücadele edeceğine dikkat çekti.

Fransız halkına da birliktelik çağrısı yapan Hollande, ''Bu acı dönemde birliktelik ve soğukkanlılık çağrısı yapıyorum.'' ifadelerini kullandı.

127 kişinin hayatını kaybettiğini ve 180'den fazla kişinin de yaralandığını ifade eden Hollande, saldırının sorumlusunun terör örgütü IŞİD olduğunu, saldırının 8 kişi saldırgan tarafından planlı ve organize bir şekilde gerçekleştirildiğini dile getirdi. Hollande, "Fransa utanç verici ve çok şiddetli bir saldırıya uğramıştır. Ancak Fransa bu saldırı karşısında acımasız bir şekilde davranacaktır" diye konuştu.

Hollande, ülkede 3 günlük yas ilan edildiğini duyurdu.

Öte yandan saldırıyı terör örgütü IŞİD'İn sosyal medya üzerinden yaptığı bir açıklama ile üstlendiği bildirildi.