Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) bugün yayımladığı geçici verilere göre, Almanya'da 2015 yılının üçüncü çeyreğinde istihdam, önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0,8 artarak 43 milyon 246 bine çıktı. Böylece istihdam Almanya'nın birleşmesinden bu yana yeni rekor seviyeye ulaştı.

Ülkede üçüncü çeyrekte istihdam edilen kişi sayısı ise yüzde 0,7 ve 303 bin arttı. Mevsimsellikten arındırılmış istihdama katılan kişi sayısı da söz konusu dönemde yüzde 0,3 ve 118 bin yükseldi. 

Almanya'da bu yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazdaki istihdam artışı, özellikle hizmet sektörünün büyümesinden kaynaklandı. En fazla istihdam artışı yüzde 2,4 ile ticari hizmetler sektöründe belirlendi. Bunu yüzde 1,3'lük artışla kamu, eğitim ve sağlık hizmetleri, yüzde 0,8'lik artışla da ticaret, ulaştırma, konaklama ve gıda hizmetleri izledi. 

İnşaat hariç endüstri sektöründe üçüncü çeyrekte istihdamdakilerin sayısı, geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 0,3 artarken, inşaat sektöründe istihdam yüzde 0,3, tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörlerindeki istihdam da yüzde 2,6 geriledi.

 

AA