Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Vadeli kontrat verilerine göre, Fed'in Aralık toplantısında faiz artırımına gitme olasılığı yüzde 74'e çıktı ve Pacific Investment Management Co. (Pimco) bu toplantıda bir adım ihtimalinin yüksek olduğunu kaydetti.

ABD merkez bankasının 15-16 Aralık'taki toplantısında faiz artırımına gitme olasılığı, vadeli işlemler verislerinin işaret ettiği üzere, Ekim ayı ortalarındaki yüzde 30 seviyesinden yüzde 74'e yükseldi. ABD'de dün traderlar arasındaki faiz artırımı beklentilerini yansıtan iki yıl vadeli tahvillerin ihalesinde faizin beş yılın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından, bugün 35 milyar dolarlık beş yıl vadeli tahvil ihalesi yapılacak.

New York'ta Pimco'nun küresel stratejik danışmanı Richard Clarida, "Piyasalarda ve Pimco'da temel görüş, sonunda, Fed'in faiz artırımı sürecine başlayacağı konusunda, birbirine çok yüksek bir olasılık rakamında yaklaştı," dedi. Clarida, Şubat ayında, Fed'in faiz artırımı konusunda, Mart ayındaki açıklamasında, sabırlı olma taahhüdüne yer vermeyeceğini doğru tahmin etmişti.

ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Tokyo saati ile 12:05'te, fazla değişmeyerek yüzde 2.25'te kaldı. Kasım 2025'te vadesi dolacak yüzde 2.25 faizli kağıt ise 100 2/32 fiyattan el değiştirdi.

Vadeli işlemler piyasasında Fed'in faiz artırımına gitme olasılığının artması ile birlikte kısa vadeli tahvil faizlerindeki yükseliş, traderlar arasında, merkez bankasnın faiz artırımına yakın olduğu konusunda görüş birliğinin güçlendiğini gösteriyor. Geçen hafta açıklanan fed toplantı tutanakları, politika yapıcıların, Ekim ayı açıklamasını Aralık ayında harekete geçileceğini vurgulamak üzerine hazırladıklarını gösterdi. ABD'nin faiz artırımı 20062dan bu yana ilk olacak.