Advertisement

Elitaş: Rusya sonrasında ivedi olarak karar vereceğiz

Elitaş: Rusya sonrasında ivedi olarak karar vereceğiz

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Rusya ile yaşanan gelişmeler sonrasında ihracatta yaşanan sorunlara ilişkin talepleri ivedilikle değerlendireceklerini bildirdi

28 Kasım 2015 Cumartesi, 16:58 Güncelleme: 28 Kasım 2015 Cumartesi, 17:01

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Rusya ile yaşanan gelişmeler sonrasında başta yaş meyve ve sebze sektörü olmak üzere, deri ile tekstil ve konfeksiyon sektörleri ihracatında yaşanan sorunlara ilişkin talepleri ivedilikle değerlendireceklerini bildirdi.

Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Bakan Elitaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) sektörler konseyi üyeleri ile tanışma toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda, ihracatçıların talep ve beklentilerini dinleyen Elitaş, Rusya ile son dönemde ortaya çıkan gelişmeler doğrultusunda ihracatçı sektörlerin sorunlarını ve çözüm önerilerini de tartıştı.

Bakan Elitaş, "Yaşanmakta olan ve yaşanması muhtemel olası sorunlara yönelik fikir teatisinde bulunduğumuz bu verimli toplantılara bundan sonra da devam edeceğiz ve ihracat gemisine sektörlerimizin beklentisi ile yol vereceğiz" ifadelerini kullandı.

-"İvedi olarak gerekli kararları vereceğiz"

Elitaş, Rusya ile yaşanan gelişmeler sonrasında başta yaş meyve ve sebze sektörü olmak üzere, deri ile tekstil ve konfeksiyon sektörleri ihracatında yaşanan sorunlara ilişkin sektör temsilcileri tarafından dile getirilen talepleri ivedilikle değerlendirileceklerini belirtti.

Sektörün sorunlarını ele almak üzere devletin tüm mekanizmaları ile seferber olduğunu, enstrümanları en etkin şekilde kullanmak üzere çalışmalar yaptığını ifade eden Elitaş, şunları kaydetti:

"Şu anda tüm ilgili Bakanlıkların en üst düzey yetkililerinin bir araya geldiği bir değerlendirme toplantısı yapılıyor. Ekonomi Bakanlığınca yapılan tüm tespitler ve ihracatçılarımızın dile getirdiği çözüm önerileri bu platforma taşınmış durumda. Ayrıca, yine Bakanlar düzeyinde toplanacak olan Ekonomik Koordinasyon Kurulunda da olası tedbirleri gözden geçirecek ve ivedi olarak gerekli kararları vereceğiz."

AAÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 95.734 -0,87
USD/TRY 5,5796 0,22
EUR/TRY 6,1888 -0,05
EUR/USD 1,1093 -0,16
FAİZ 15,55 2,17
ALTIN/ONS 1.513,52 -0,64
BRENT 58,64 0,70
© haberturk.com
Yukarı