Advertisement

Borsa İstanbul'da tek seans dönemi başladı

Borsa İstanbul

NASDAQ teknolojisiyle ilk işlemin bugün yapılacağı Borsa İstanbul'da bugünden itibaren tek seans uygulamasına geçiliyor

30 Kasım 2015 Pazartesi, 10:29 Güncelleme: 30 Kasım 2015 Pazartesi, 10:30

NASDAQ teknolojisiyle ilk işlemin bugün yapılacağı Borsa İstanbul'da bugünden itibaren tek seans uygulamasına geçilecek

Borsa İstanbul, NASDAQ ile yaptığı iş birliği sonucunda hayata geçirdiği ve iki aşamada devreye alınacak BISTECH projesi kapsamında, ilk fazda gerçekleştirilecek bazı uygulamalarla ilgili bir duyuru yayımlandı.

Duyuruya göre, Borsa İstanbul'un BISTECH olarak adlandırdığı "Teknoloji ile Dönüşüm Programı"nın ilk fazı olan Pay Piyasası İşlem Sistemi, takas sistemiyle gözetim ve risk yönetim sistemleri gibi tüm çevresel sistemler, bugün devreye alındı.

Bugünden itibaren tek seans uygulamasına geçilecek Borsa İstanbul'da, öğlen 1 saat sürekli müzayede işlemlerine ara verilecek, bu arada da tek fiyattan emir toplama gerçekleştirilecek.

Daha önceki uygulamada söz konusu olan birinci seans sonu bülteni gibi bir kavram olmayacak. Baz fiyat ve fiyat marjları gün başında bir kez hesaplanacak ve tüm gün boyunca geçerli olacak. Öte yandan, fiyat marjı seanslık yüzde 10 yerine, günlük yüzde 20 olarak uygulanacak.

BISTECH projesinin devreye alınmasıyla birlikte seansın açılış, gün ortası tek fiyat ve kapanış ve tüm tek fiyat bölümlerinde emir toplama süresi boyunca denge fiyatı hesaplanarak yayımlanacak. Daha önce 1. Seans sonunda üretilen marj, işlem defteri, açık ve tüm emirler defteri dosyaları artık oluşturulmayacak.

Veri yayını gün içinde kesintisiz devam edecek. Gün ortasında 12:30-13:25 arasında tüm piyasa tek fiyat emir toplama aşamasında olacağından endeks ve fiyat değişimi söz konusu olmayacak.

BISTECH projesinin ilk fazının devreye alınmasıyla daha önceki uygulamada yapılan 2. Seans başındaki açılış bölümü olmayacak ve gün ortası tek fiyat uygulamasından sonra, seans saat 13:30'dan itibaren sürekli müzayede sistemiyle devam edecek. Öğlene kadar emir defterinde karşılanmadan kalan emirler öğle arası tek fiyat emir toplama esnasında değiştirilebilecek ve iptal edilebilecek.

Birincil piyasa işlemleri kapsamında gerçekleştirilen halka arzlarda eşleştirme 12:10 yerine artık 12:40'ta yapılacak. Geçişin ilk fazı itibarıyla bülten ve marj, işlem defteri, açık ve tüm emirler dosyaları gün sonunda saat 17:40'tan sonra oluşturulacak.

Borsa İstanbul duyurusunda, BISTECH projesinin devreye alındığı ilk faz ile birlikte piyasa ile ilgili haber ve yorumlarda belirtilen uygulama değişikliklerinin göz önünde bulundurulmasının yararlı olacağı da kaydedildi.

 

AAÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 94.499 -1,71
USD/TRY 5,9408 1,14
EUR/TRY 6,6316 1,11
EUR/USD 1,1142 -0,11
FAİZ 20,92 0,00
ALTIN/ONS 1.278,41 0,21
BRENT 75,00 0,58
© haberturk.com
Yukarı