Advertisement

Davutoğlu:Hiç kimse özür dilememizi beklememeli

Davutoğlu:Hiç kimse özür dilememizi beklememeli

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Türkiye gerilimi daha fazla artırmak istemiyor, her seviyede görüşmeye hazırız"

30 Kasım 2015 Pazartesi, 13:05 Güncelleme: 30 Kasım 2015 Pazartesi, 15:21

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Hiç kimse özür dilememizi beklememeli,Türkiye gerilimi daha fazla artırmak istemiyor, her seviyede görüşmeye hazırız" dedi.

Davutoğlu,"Türkiye kendi hava sahasını koruma hakkına sahiptir. Angajman kurallarımızı Rusya'ya iletmiştik. Rusya'nın ihlali aslında NATO sınırına yapılan bir ihlaldir. Sınırımızı korumak görevimizdir. Ordumuz görevini yapmıştır, diyaloğa açığız. Moskova ve Ankara arasındaki temasları destekliyoruz. Yaptırımlar her iki tarafında menfaatine karşı" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı görüşmenin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, "Rus uçağının düşürülmesi ile ilgili olarak (NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile) bir görüşme yaptık. Bizim yaptığımız şey savunmaya dönüktü. Rusya tarafından 3 kez hava sahamız ihlal edildi. Biz de 3 kez uyardık. 24 Kasım'da olanların sorumluluğu Türkiye'nin üzerinde değildir. Her seviyede görüşmeye açığız" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Hiçbir ülke, sorumluluğunu yerine getirdiği için özür dilemez. Ordumuz sorumluluğunu yerine getirdi. Hiçbir ülke, işimizi yaptığımız için özür beklememeli" diyerek sözlerini sürdürdü.

Davutoğlu, hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak, "Biz bu gerginliği tırmandırmayacağız. Diyaloğa hazırız" ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili, "Biz bu gerginliği tırmandırmayacağız. Diyaloğa hazırız" dedi.

Rusya'nın ekonomik önlemlerine de değinen Davutoğlu, "Ekonomik yaptırımlara karşıyız. Geçtiğimiz krizlerde de Türkiye aynı noktada duruyordu. Ruslar da kendileri ekonomik yaptırımlara karşıydı. Şimdi tutarsızlık yapılıyor. Türkiye'ye karşı aynı önlem uygulanıyor. Ukrayna ile ilgili olarak Rusya'ya karşı önlemler alındığında Rusya eleştirel yaklaşmıştı" dedi. 

Aynı şeyi Rusya'nın şimdi Türkiye'ye karşı yaptığını kaydeden Davutoğlu, "Ekonomik menfaatler karşılıklıdır. Biz önlemlere karşı sakin yaklaşacağız, bu gerginliği tırmandırmayacağız. Hiçbir şekilde Rus halkı tarafından onursuz görülebilecek hiçbir şeyi yapmayacağız. Rus halkı bizim için dost bir halktır. Türk halkının dostudur. Birçok Rus için Antalya ikinci evleri gibidir. Rus dostlarımızın Antalya'ya, Türkiye'ye gelmelerini bekliyoruz" diye konuştu.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 96.142 0,20
USD/TRY 5,8821 0,87
EUR/TRY 6,5647 0,21
EUR/USD 1,1155 -0,66
FAİZ 20,92 -1,27
ALTIN/ONS 1.275,63 0,25
BRENT 74,51 0,00
© haberturk.com
Yukarı