Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), bir kriz anında ABD ekonomisinin yardımda bulunma ihtimalinin düşük olmasından dolayı, aralarında JPMorgan Chase & Coo., Bank of America Corp. ve Citigroup Inc.'nin de bulunduğu sekiz ABD bankasının kredi notunu bir basamak düşürdü.

S&P, bu adımının işaretini geçen ay vermesinin ardından, bugün yaptığı açıklamada, bu bankaların çeşitli kategorilerde notlarını düşürdüğünü duyurdu. Notu düşürülen diğer bankalar ise Wells Fargo & Co., Goldman Sachs Group Inc., Morgan Stanley, Bank of New York Mellon Corp. ve State Street Corp.'ten oluşuyor.

S&P, açıklamasında, "ABD hükümetinin bankacılık sektörüne olağandışı yardım sağlama olasılığını şimdi belirsiz olarak görüyoruz ve notlarımızda hükümet desteğinin etkisini çıkarıyoruz" denildi. S&P ayrıca bu bankaları 2 Kasım'danegatif izlemeye almış ve regülasyona ilişkin değişiklikleri incelemeye almıştı.

Fed Ekim ayında, büyük ABD bankalarına, sıkıntıya düştüklerinde kullanılmak üzere, hisse senetlerine çevrilebilir tahvil stoku tutma zorunluluğu getirmişti. Bu regülatörlerin diğer bir finansal krizden kaçınmak için uygulamaya koydukları önemli bir adım olmuştu. ABD'de şirketler battığında, ellerinde bu şirketlerin hisselerini tutanlar herşeylerini kaybediyorlardı. Ancak hisse senetlerine dönüştürülebilir tahvil adımı bu olumsuzluğu önlemek için atıldı.