Advertisement

Çavuşoğlu- Lavrov görüşmesi gerçekleşti

Çavuşoğlu- Lavrov görüşmesi gerçekleşti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasındaki görüşme Belgrad'da gerçekleşti

03 Aralık 2015 Perşembe, 14:35 Güncelleme: 04 Aralık 2015 Cuma, 09:01

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasındaki görüşme gerçekleşti. AGİT Zirvesi'nin gerçekleştirildiği Belgrad'da gerçekleştirilen görüşme 40 dakika sürdü.

Lavrov-Çavuşoğlu görüşmesi, Rusya ile Türkiye arasında ‘uçak krizi' ardından yapılan ilk doğrudan temas olması açısından büyük önem taşıyordu. Lavrov ve Çavuşoğlu, 24 Kasım'da Rus uçağının Suriye sınırında düşürülmesinden 1 gün sonra telefon görüşmesi yaptı ancak yüz yüze görüşmemişti.

Tokalaşma fotoğrafı yok

Kommersant gazetesi Lavrov ve Çavuşoğlu'nun görüşmesine basının kabul edilmemesine ve protokol olarak bilinen görüşen yetkililerin el sıkıştığı bölümde bile foto muhabirlerinin görüntü alınmasına izin verilmemesine dikkat çekti.
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Rusya ile diyalog yoluyla bu sorunu, hatta krizi aşarız" demişti.
 
Lavrov ise Belgrad'daki görüşmede ‘farklı şeyler' duymayı umut ettiğini ifade etmişti.
Çavuşoğlu: Görüşme olgunlukla geçti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavutoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesi sonrası açıklamada bulundu.
Çavuşoğlu, "Olayın sıcaklığı sürüyor, üzüntümüzü dile getirdik. Hayatının kaybeden Rus pilot için başsağlığı diledik. İki dişişleri bakanına yakışır olgunlukla geçti. Farklı görüşler olması normal açıklıkla konuştuk. Diyalog kanallarının açık olması açısından önemli. İlk görüşmede sorunlar aşıldı demek gerçekçi olmaz. İki taraf da gerginliği tırmandırmak istemiyor. Eminim duygusallık geçtikten sonra aklıselim kazanır. Farklı görüşleri giderme arzusundayız. Şu anda Rusya’ya karşı aldığımız yaptırım kararı yok. Temennimiz mesnetsiz iddialarından vazgeçmeleri" dedi.
Lavrov: Çavuşoğlu'ndan yeni bir şey duymadık

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinin ardından uçak konusunda yeni bir şey duymadığını bildirdi.

Lavrov, "Çavuşoğlu ile ricası üzerine bir araya geldik. Yeni hiçbir şey duymadık. Türk Bakan, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı adımları bir kez daha doğruladı. Tüm normlar çiğnenerek bizim uçağımızın düşürüldüğü ilk günden itibaren söylediklerimizi doğruladık" dedi.


 


ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 109.302 1,28
USD/TRY 5,7819 -0,37
EUR/TRY 6,4401 -0,37
EUR/USD 1,1131 -0,08
FAİZ 11,97 -0,25
ALTIN/ONS 1.475,21 0,02
BRENT 64,22 0,78
© haberturk.com
Yukarı