Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi Merkez Bankası'nın uyumlu para politikasına bağlı olarak Euro Bölgesi'nde deflasyon riskinin masadan kalktığını söyledi. New York'ta Ekonomi Kulübü'nde konuşan Draghi yine de enflasyonun hedefin altında seyrettiğini ancak enflasyon hedefine uzun bir gecikme olmadan ulaşılacağını ifade etti. 

Teşvik programının istenen etkiyi verdiğini belirten Draghi, petrol ve emtiadaki düşüşün enflasyonda kalıcı etkisinin olabileceğine dikkat çekti.

Avrupa Merkez Bankası'nın gerekmesi halinde yine bir adım atmaktan çekinmeyeceğini vurgulayan Draghi, "Yetki alanımız içerisinde politika araçlarımızı etkili olarak kullanma konusunda sınırımız yok" diye konuştu.

Euro Bölgesi'nde ekonomik toparlanmanın devam ettiğini belirten AMB Başkanı küresel ekonomideki volatilite karşısında da ekonominin dirençli olduğunu dile getirdi.  

Draghi'nin bu açıklamaları dünkü para politikası kararının ardından geldi. Avrupa Merkez Bankası dün aylık 60 milyar euro olan varlık alım programını 2017 yılının Mart ayına kadar uzattığını açıklamıştı.

Açıklamaların ardından euro dolar karşıasında %0.9 düşüşle 1.0846'ya geriledi.