Advertisement

Yunanistan Parlamentosu, 2016 yılı mali bütçe tasarısını onayladı.

Bütçe, 300 sandalyeli parlamentoda, 298 milletvekilinin katıldığı oylamada, 145'e karşı 153 oyla kabul edildi.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, oylama öncesinde yaptığı konuşmada, yeni bütçenin zor bir bütçe olduğunu ancak bununla ekonomik kalkınmanın temellerinin atılacağını söyledi.

Yunanistan'da son 5 yıl mali krizle mücadele kapsamında kapitalist bir politika uygulandığını ve memurların, işçilerin hakları ellerinden alınarak sosyal devlete karşı cinayet işlendiğini ifade eden Tsipras, "2016 bütçesi sosyal adalet sağlamak isteyen bir hükümet için zorlu bir egsersiz ancak gelir dağılımı ve vergilendirmede adil bir sistem için ülkenin sosyal ve ekonomik dengelerinin değişmesi gerekli. Hükümet bu değişiklikleri gerçekleştirme konusundaki irade ve kararlılığını fiili olarak ortaya koydu ancak hedeflerin tutturulması için zamana ihtiyaç var" dedi.

Ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi geçici Başkanı Yannis Plakiotakis ise yeni bütçenin kreditörler tarafından hazırlanarak lüks otel süitlerinde hükümete dikte ettirildiğini, Tsipras'ın ülkenin geleceğini ipotek altına soktuğunu ileri sürdü.

Yeni tedbirler geliyor

Yeni bütçe, 2016 yılı için yüzde 5,7 milyar euroluk yeni tedbirler içeriyor. Hükümet, 86 milyar euroluk 3'üncü kurtarma paketi karşılığında üstlendiği taahhütler kapsamında, 5,7 milyar euronun büyük bölümünü sosyal güvenlik sistemine getirdiği değişiklikler ve kamu harcamalarını azaltarak sağlamayı hedefliyor. Bütçe, savunma harcamalarının da 500 milyon avro azaltılmasını öngörüyor.

Yunanistan önümüzdeki yıl, işsizlik oranını yüzde 25,4'te tutarak, gayrisafi milli hasılada yüzde 0,53 oranında faiz dışı kredi sağlamayı hedefliyor.

AA

Kapat