Advertisement

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye konusundaki Viyana süreci toplantılarından üçüncüsünün bu ay içinde New York'ta yapılacağını bildirdi.

Kerry, ABD'nin başkenti Washington'da Brookings Enstitüsü Saban Forum'un yıllık konferansında yaptığı konuşmada, Suriye krizine değindi. Suriye meselesini çözüme kavuşturmak için uluslararası toplumla çabalarının sürdüğüne işaret eden Kerry, Avusturya'nın başkenti Viyana'da daha önce iki kez yapılan toplantıların bir sonraki turunun ABD'de yapılacağını kaydetti.

Kerry, "İlgili hükümetler bu ay içerisinde New York'ta bu süreci ileriye taşımaya devam etmek üzere bir araya gelecekler" ifadesini kullandı.

Belirli bir tarih vermekten kaçınan Kerry, "Amacımız, tüm tarafların da desteklediklerini söyledikleri geçişi kolaylaştırmak" diye konuştu.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da 30 Ekim'deki Suriye toplantılarının ilkine Türkiye, Suudi Arabistan ve İran'ın da aralarında bulunduğu 17 ülkenin dışişleri bakanları katılmıştı. Söz konusu toplantıların ikincisi ise 14 Kasım'da yapılmıştı.

İkinci tur görüşmelerde Suriyelilerin önderliğinde 6 ay içinde geçiş süreci, taraflar arasında müzakerelerin başlaması ve ateşkes sağlanması, yeni bir anayasa, 18 ay içinde adil bir seçim yapılması ve BM denetiminde "kimin terörist kimin muhalif" olduğunun belirlenmesi konularında anlaşmaya varılmıştı.

"Tahrik edici retorikten uzuk durulmalı"

Kerry, İsrail ile Filistin arasındaki şiddet olaylarına da değindi. John Kerry, tırmanan şiddetin son bulması için tarafların "tahrik edici retorikten" uzak durması çağrısında bulundu. Sivillere yönelik saldırıların hiçbir haklılığının bulunmadığına işaret eden Kerry, İsrail'in kendini koruma hakkı bulunduğunu söyledi.

Her iki tarafın da tansiyonun düşürülmesi için adımlar atmasının şart olduğunu ifade eden Kerry, Filistin yönetiminin İsrail karşıtı şiddeti engellemek için daha fazla çabalaması gerektiğinin, İsrailli liderlerin de Filistin otoritesinin parçalanmasına müsaade etmemesinin, böyle bir dağılmayı desteklememesinin önemi üzerinde durdu.

"Eğer bu durum böyle devam ederse Filistin otoritesi ne kadar ayakta kalabilir?” diye soran Kerry, "Filistin yönetimi olmadan İsrail Batı Şeria'nın mülki idaresinden sorumlu olacak. Bu milyarlara mal olur. Filistin yönetiminin güvenlik güçleri olmadan, İsrail Savunma Kuvvetleri on binlerce askerini süresiz olarak Batı Şeria'da konuşlandırmak zorunda kalır" diye konuştu.

Tek devletli bir çözümün neye benzeyeceği konusunda açık sözlü olmak zorunda olduklarını aktaran Kerry, böyle bir çözümün İsrail'in 'demokratik bir Yahudi devleti' geleceğini de tehlikeye atacağını anlattı. Kerry, "Tek devletli çözüm, barış içinde yaşayacak demokratik Yahudi bir İsrail için asla bir çözüm değil" ifadesini kullandı.

İsrail yönetiminin yerleşim politikasını da eleştiren Kerry, devam eden yerleşim yeri inşaatlarının İsrail'in uzun süreli niyetine ilişkin soru işaretleri oluşturduğuna vurgu yaptı. Kerry ayrıca Tel Aviv yönetiminin yeni yerleşim yerleri inşasını kınadı.

AA