Advertisement

Ham petrol fiyatları, günlük yüzde 5'ten fazla değer kaybederek, son 7 yılın en düşük seviyesine ulaştı.

Dünya çapında en yaygın olarak kullanılan Brent türü ham petrolün varil başına fiyatı, güne 42.92 dolardan başladıktan sonra yüzde 5,4'lik değer kaybıyla 40,61 dolara kadar geriledi ve Aralık 2008'den beri en düşük seviyesine indi.

Amerikan tipi Batı Teksas ham petrolün de varil başına fiyatı güne 39,58 dolardan başladıktan sonra yüzde 5,2'lik düşüş kaydederek 37,51 dolara kadar düştü ve Şubat 2009'dan beri en düşük seviyesine ulaştı.

Konuya ilişkin AA'nın sorularını yanıtlayan Energy Aspects uzmanı Richard Mallinson, petrol fiyatlarındaki ani düşüşün OPEC'in geçen cuma günü yaptığı toplantı nedeniyle gerçekleştiğini belirterek, kartelin üretim kotasındaki belirsizliğe işaret etti.

Mallinson, OPEC'in, yıllık olağan toplantısında üretim üst sınırını yeniden etkili bir mekanizma haline getirmek yerine, bu konuda mutabakat sağlanamadığını hatırlatarak, "OPEC içindeki karışıklık piyasa tarafından olumsuz algılandı" dedi.

OPEC, geçen cuma yaptığı toplantıda daha önceki toplantılarında olduğu gibi günlük ortalama 30 milyon varillik bir üst üretim sınırı açıklamamış, bunun yerine üye ülkelerin fiili üretim seviyelerine devam edeceğini bildirmişti.

Kartelin fiili üretim seviyesi, en son ekim ayında günlük ortalama 31,4 milyon varile ulaşmıştı.

- ABD'de petrol stokları artıyor

Mallinson, küresel petrol piyasasında artan arz fazlasına da dikkati çekerek, bu durumun petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturduğunun altını çizdi.

ABD'de ham petrol stokları 10 hafta üst üste artarak, geçen çarşamba günü 489,4 milyon varile ulaşmıştı.

Uzmanlar, küresel arzın, toplam ham petrol talebinden günlük 2,5 milyon varil daha fazla olduğunu ve bunun petrol fiyatlarını daha da aşağı çekebileceğini öne sürüyor.