Advertisement

Enerji yetkililerinin yaptığı açıklamada; İran'dan teknik nedenlerle gaz akışı dün kısa süre azaldığı, şu anda İran dahil Türkiye'ye gaz akışında herhangi bir sorunun olmadığı ifade edildi.

Doğalgaz piyasası uzmanları, İran'ın Türkiye'ye gönderdiği günlük doğalgaz miktarını yüzde 50'ye varan oranda azaltmasının olağanüstü bir durum olmadığını, bunun her yıl yaşandığını belirtti.

Uzmanlar, günde yaklaşık 28 milyon metreküp gazın geldiği İran'dan önceki gün gaz akışının yarıya indirilerek 13-14 milyon metreküp seviyelerine düşmesini AA muhabirine değerlendirdi.

İran'da geçen hafta 13-15 derece olan hava sıcaklıklarının bu hafta 6-7 derecelere düştüğünü kaydeden uzmanlar, hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle İran'ın Türkiye'ye gönderdiği doğalgazda azalma olduğunu söyledi. Bunun, Rusya ile yaşanan gerilimle ilgisi olmadığını anlatan uzmanlar, İran'ın her yıl gönderdiği gaz miktarını havalar soğuyunca azalttığına dikkati çekti.

İran'dan alınan doğalgazda her yıl kış döneminde rutin olarak azalma yaşandığını ifade eden uzmanlar, yapılan kontrata göre gaz akışının kesilemeyeceğini dile getirdi.

İran'ın kendi iç sisteminde de günlük tüketiminin arttığını vurgulayan uzmanlar, Türkiye'nin iki çeşit yaptırım hakkı bulunduğunu, bunlardan birinin tahkime gitmek, diğerinin de yüzde 8'lik gaz bedeline karşı gelen ceza uygulaması olduğunu söyledi.

Uzmanlar, Türkiye'nin İran'la halihazırda devam eden tahkim sürecinde sadece fiyat konusunda değil, eksik teslimat konusunun da incelendiğini belirtti.

Türkiye'nin 2014'de doğalgaz tüketimi 49,2 milyar metreküptü. Doğalgaz ithalatında İran'ın payı 6 milyar metreküple yüzde 18 düzeyinde bulunuyor.

Türkiye'nin günlük ortalama doğalgaz tüketimi 140 milyon metreküp seviyelerinde bulunuyor ancak bu rakam kış aylarında 200 milyon metreküpü aşabiliyor.

BOTAŞ da bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

BOTAŞ'tan yapılan açıklamada, İran'dan Türkiye'ye getirilen doğalgazın teslim basıncının 8 Aralık'ta saat 02.00 itibarıyla kontrat değerinin altına düştüğü için doğalgaz miktarında yarı yarıya azalma olduğu belirtildi.

İranlı yetkililerle görüşme yapıldığı belirtilen açıklamada, durumun çetin kış şartları nedeniyle İran'ın artan doğalgaz tüketimi ve teknik sebeplerden dolayı oluştuğu ve bu ülkenin en kısa sürede normal gaz sevkıyatı için gerekli çalışmaları gerçekleştirdiği kaydedildi.

Açıklamada, çarşamba sabahı itibarıyla İran'dan alınan gaz miktarının kademeli olarak arttığı ve normal değerlere yaklaştığı, endişe edilecek bir durumun söz konusu olmadığı ifade edildi.

 

AA

Kapat