Advertisement

 

Avrupa'da madencilik hisselerindeki satış dalgası, metal fiyatlarındaki yükselişe ve ham petrol fiyatının altı yılın düşüğünden yükselmesine rağmen, küresel hisse senetlerini de süürkleyerek yedinci günde de devam etti.

Anglo American Plc hisse senetleri, New York saatiyle 07:00'de yüzde 8'lik değer kaybederek düşüşe öncülük etti ve şirketin bu yılki kayıpları toplamı yüzde 75 düzeyine ulaştı. Stoxx Europe 600 Endeksi, düşüşünü ikinci güne taşıdı ve ABD hisse senedi endeks vadelileri önceki kazançlarını geri verdi. Gelişen piyasa hisseleri bu çeyrekte en düşük seviyesine ulaştı.

Kayıplar, Bloomberg Emtia Endeksi'nin Salı günü 1999'dan bu yana en düşük seviyesinde kapatmasının ardından yüzde 0.7'lik toparlanmasına zıt hareket etti. Ham petrol vadeli kontratları dört günden bu yana ilk kez yükselirken, Norveç kronunun önemli paralar karşısında değer kazanmasında etkili oldu. Yuan, Çin Merkez Bankası'nın referans oranını 2011'den beri görülmeyen düşük seviyeye indirmesi ardından değer kaybetti.

Londra'da Seven Investment Management'dan Alex Scott, “Piyasalara ilişkin algı, genel olarak olumsuz. Yatırımcılar kötü bir yıl geçirdi ve piyasalar için olumlu bir unsurun nereden gelebileceğini görmekte zorlanıyorlar” dedi.