Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Analistlere göre, küresel yatırım bankaları, sıkılaşan regülasyonlar ve trading karlarının toparlanmaması nedeniyle önümüzdeki 5 sene boyunca maliyet düşürücü önlemler uygulamak zorunda kalacak.

Institutional Investor and Broadridge Financial Solutions şirketinin derlediği, 147 analist ve portföy yöneticisinin katıldığı ankete göre, araştırma kapsamındaki bankalar 2020'de yüzde 9 özsermaye karlılığına sahip olacak. Bu rakam bankaların sermaye maliyetinin altında kalacak. Araştırmada katılımcıların yüzde 61'i düzenleyici kurumların bankalar üzerindeki baskısını artırmasını beklerken, yüzde 9 regülasyonlarda bir zayıflama bekliyor.

Araştırmaya göre sabit getirili menkul kıymet alım satımından elde edilen gelirler 2020'ye kadar yılda yüzde 0.2 artacak. Bazı bankalar bu birimin gelirlerinin 2009'dan bu yana yarı yarıya düşmesinden sonra toparlanmanın hızı konusundaki şüphelerini daha önce de doğrulamışlardı. Morgan Stanley'den Deutsche Bank'a kadar bir çok banka geçtiğimiz aylarda işten çıkarma ve sermaye azaltma açıklamaları yapmışlardı.

Eski bir hisse senedi analisti ve anketi düzenleyenlerden biri olan Brad Hintz "Trading birimi problem çocuk olarak kalacak, ve her hafta buna ilişkin yeni bir kanıt elde ediyoruz. Bankalar, 'diğer kurumlardan daha iyi durumdayız, diğerlerinin kötü durumu atlatmasını bekleyeceğiz' düşüncesindeler. Ancak, zaten oldukça uzun bir zaman geçti" dedi.