Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yeni Zelanda Merkez Bankası politika faizini 25 baz puan düşürerek yüzde 2.5 seviyesine çekti ve bu kararın ardından faiz indirimlerine ara vereceğini işaret etti.

Banka, faiz kararı sonrası yaptığı açıklamada, bu yıl dördüncü faiz indiriminin enflasyonun hedefine dorğu hareketlenmesi için yeterli olduğunu kaydetti.

Bunun sonucu, Yeni Zelanda doları merkez bankası Başkanı Graeme Wheeler'ın artık gevşeme çevriminin sonuna geldiği beklentilerinin güçlenmesi sonucu değer kazandı.

Wheeler, faiz kararı sonrası yaptığı açıklamada, "Para politikasının, gelecekteki enflasyonun hedef aralığının ortasına yakın bir yere yerleşmesi için genişlemeci olması gerekiyor," dedi ve "Bunu mevcut faiz seviyelerinde başarmayı bekliyoruz. Ancak durum gerektirirse, banka yeniden faiz düşürecektir" şeklinde görüş bildirdi.

Wheeler böylece, merkez bankasının faizin yüzde 2 olan hedef aralığının orta noktasının altındaki seyrini altıncı yıla taşıyacağı tahmini ile birlikte, bugün de faiz indirimine gitti ve böylece, geçen yılki sıkılaştırmanın tamamını geri vermiş oldu. Wheeler, Auckland'da emlak fiyatlarındaki balonun yayılması ve bunun finansal istikrara risk oluşturması ve ayrıca ekonomik büyümenin yıl ortasındaki düşüşün ardından toparlanma işaretleri göstermesi ile birlikte, faizleri daha da düşürme konusunda isteksiz.

Wellington'da ANZ Bank New Zealand baş ekonomisti Cameron Bagrie, "Faiz indirimine gidildi, ancak  şahin tonda açıklama yapıldı," dedi ve "Şimdi artık ilave genişleme için çıta oldukça yüksekte görünüyor" şeklinde görüş bildirdi.