Advertisement

Avustralyalı işverenler, yaklaşık 28 yılın ardı ardına en güçlü aylık istihdam artışını gerçekleştirdi. Verinin gerçekçiliğine ilişkin şüpheler oluşurken, Avustralya parası 1 ABD centine yakın değer kazandı.

İstihdam Ekim ayından 71,400 artış gösterirken, ekonomist tahminleri 10,000 düşüş olacağı yönündeydi. İşsizlik oranı yüzde 6'lık ekonomist tahminlerinden iyi gelerek yüzde 5.9'dan yüzde 5.8 seviyesine indi. Tam zamanlı işler 41,600 artış gösterirken, yarı zamanlı işler 29,700 arttı. İşgücünün nüfusa oranına ilişkin bir gösterge olan katılım oranı yüzde 65'lik ekonomist tahminlerini aşarak yüzde 65.3 düzeyine gerçekleşti.

Capital Economics'den Avustralya ve Yeni Zelanda baş ekonomisti Paul Dales, “İşgücü piyasası verileri ya büyük bir ilüzyon ya da küçük bir mucize. Fakat her iki şekilde de güçleniyor gibi görünüyor” dedi.

En son Bob Hawke'ın Başbakanlığı döneminde görülen iki aylık yükseliş, trarderların şu anki yüzde 2'lik rekor düşük seviyenin üzerine ek genişlemeyi hesaba katmasıyla, faiz beklentilerine yönelik yeniden değerlendirmeyi hatırlattı. Gelen veri, rakamların tutarlılığına dair kuşkuları tekrar tetikledi.