Advertisement

Financial Times haberine göre, Brezilya'nın ekonomik problemleri, Çarşamba günü Moody's'in kötü günler yaşayan petrol şirketi Petrobras'ın tüm borçlanma notlarını düşürmesiyle derinleşiyor. Ülke notu da yatırım yapılabilir seviyeden düşürülme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Moody's Petrobras'ın bütün notlarını Ba3'ten Ba2'ye indirirken not görünümünü de izlemeye aldı.

Moody's açıklamasında "Kredi notundaki güncellemeler, Petrobras'ın artan refinansman risklerini yansıtıyor. Sektör koşullarındaki kötüleşme nedeniyle varlık satışlarından nakit elde etme imkanları zorlaşıyor" dedi.

Öte yandan, kongrenin geçtiğimiz hafta Başkan Dilma Rousseff hakkında görevi kötüye kullanma konusunda süreci başlatmasıyla, Moody's Brezilya'nın Baa3 olan notunu negatif izlemeye aldığını açıklamıştı. Moody's, kararında ekonomik koşulların hızlı bir şekilde kötüleşiyor olması ve "yönetilebilirliğin zorlaşması" etkili olduğunu açıklamıştı. Moody's'in not hamlesi, yatırımcıların Latin Amerika'nın en büyük ekonomisinden toplu çıkışına neden olabileceği korkularını da beraberinde getirdi.

Moody's "Mali ve ekonomik aktivite göstergeleri sert biçimde kötüleşmeye devam ederken en kötünün ne zaman görüleceği konusunda net bir işaret yok. Aralık ayının başında Rousseff hakkında görevi kötüye kullanma sürecinin başlaması orta vadeli mali trenddeki kötüleşmeyle başa çıkılması yönünde çok düşük bir ihtimal olduğuna işaret ediyor" açıklamasını yapmıştı.

Moody's'in ikazından önce, Standard & Poor’s da Eylül ayında, bütçe açığındaki kötüleşme ve politik çalkantılar nedeniyle Brezilya'nın notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına indirmişti.

Brezilya'nın notu ikinci bir derecelendirme kuruluşu tarafından da yatırım yapılabilir seviyenin altına indirilirse, çok sayıda yatırımcının Brezilya tahvillerini satmak zorunda kalacağı yönündeki korkular yoğunlaşıyor.