Advertisement

ABD hisse senetleri dört günden bu yana ilk kez yükselirken hazine tahvilleri ve dolar, ekonomik verilerin haftaya gelecek Fed politika kararlarına ilişkin yatırımcı beklentisini değiştirmemesi ardından dalgalı seyir izledi. Ham petrol düşüşünü beşinci güne taşıdı.

Standard & Poors's 500 Endeksi, geçen hafta gelen istihdam verisinin Fed faiz artırımı konusundaki Wall Street görüşünü sağlamlaştırmasından bu yana kaydettiği yüzde 2'lik düşüşüne ara verdi. ABD 10 yıllık hazine tahvil faizi, yatırımcıların kademeli faiz artırımı beklentisiyle çok az değişiklik gösterdi. Dolar, on yılın zirvesine yakın seyretti. Ham petrol, kayıplarının beşinci gününde varili 37 doların altında işlem gördü.

Lisbon'da Banco Comercial Portugues SA'nın Millenium birimi analisti Ramiro Loureiro, “Piyasa bekleme modunda ki bu insanları biraz rahatsız ediyor ve aynı zamanda geçtiğimiz beş günde, yönün neden aşağı olduğunu açıklıyor. Dikkate alacak çok az ekonomik ve kurumsal veri olmasından dolayı yatırımcılar tamamen haftaya verilecek Fed faiz kararına odaklanmış durumda. Faiz artırım temposu hakkında bilgi sahibi olmadığımız sürece piyasalar dalgalanmaya devam edecek” dedi.

Fed toplantısında, ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen'ın dünyanın en büyük ekonomisinin yaklaşık 10 yıldır ilk kez gerçekleştirilme ihtimali olan faiz artırımına dayanıklı olduğuna ilişkin görüşünü doğrulaması bekleniyor. Yine de, yatırımcılar Fed iyimserliği ve Çin'deki yavaşlama endişeleriyle tetiklenen kötümserlik arasında kalmış durumda.