Advertisement

Citigroup'un New York biriminde Döviz stratejisti olan Steven Englander, yazdığı bir notta ABD para biriminin 'cazip' olduğunu belirtti. Englander notunda son düşüşlerin dolar için cazip bir alım seviyesi oluşturduğunu kaydetti. Banka, para biriminin gelecek yıl daha da yükseleceğini öngörüyor.

Dolar bugün birçok büyük para birimi karşısında değer kazanırken Bloomberg Dolar Spot Endeksi bir ayın en düşük seviyesinden yükselişe geçti. Endeks, New York saatiyle 10:54'te %0.3 yükseldi ve 1,223.88 puan oldu. Dolar euro karşısında da 3 gün sonra ilk kez yükseldi, parite 1.0930'dan işlem gördü. Para birimi Yen karşısında da %0.1 değerlendi.  

Yüksek faizler genelde para birimlerinde güçlenmeye neden olur, ancak ABD doları bu yıl şimdiden yüzde 10 ralli gerçekleştirdi.

Vadeli kontrat verilerine göre, Fed'in bu ayki toplantısında faiz artırımına gitme olasılığı % 80'e çıktı. Tartışmanın faiz artışı beklentilerinden çok faiz artışının hızına dönmesiyle dolarda son haftalarda bir miktar konsolidasyon yaşandı.

Englander'e göre ABD Merkez Bankasıyla diğer büyük merkez bankaları arasında ayrışan para politikaları 2016'da doları destekleyecek ve Fed faizleri muhtemelen piyasanın fiyatladığından daha hızlı oranda artıracak. 

Merkez Bankası'nın bu yılki son toplantısı 15-16 Aralık'ta gerçekleşecek.