Advertisement

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Musul'daki Türk askerlerin muharip güçler olmadığını ve Irak merkezi yönetiminin talebi ile orada bulunduklarını ifade ederek, "Askerlerimizin eğitim verdikleri peşmerge sayısına göre bu sayı çoğaltılır veya azaltılır. Bunu geri çekmek gibi bir şey şu anda söz konusu değil" dedi.

Musul'da Türk askerlerinin varlığı ve Barzani ile görüşmesi sorulan Erdoğan, "Musul meselesinde Türk askerinin buraya gitmesi aslında 2002 yılında olan bir harekettir. 2014'de merkezi yönetimin bizden eğitim noktasında talepleri olmuştur. Bizim oraya giden askerlerimiz muharip olarak gitmemiştir. Eğitim işi yapıyorlar. Eğitimi veren askerlerimizin, eğitimi verdikleri peşmerge sayısına göre bu sayı çoğaltılır veya azaltılır. Bunu geri çekmek gibi bir şey şu anda söz konusu değil. Bu ayın 21'inde de zaten gerek Kuzey Irak, gerek Türkiye, gerekse Amerikalı dostlarımızla üçlü bir toplantı da ayrıca yapılacak." dedi.

'TÜRKİYE OLARAK KOALİSYON GÜÇLERİ İLE MÜŞTEREK HAREKET EDİYORUZ'

Rusya Federasyonu'nun BM Güvenlik Konseyi'ne başvurmasına da değinen Erdoğan, "Bir defa Rusya Federasyonu burada taraf değildir. Ne adına oraya gidiyor? O da ayrı bir konu. Türkiye olarak bizler oradan verilen cevabı da gördük. Nitekim BM Güvenlik Konseyi bu müracaatı reddetti. Bundan sonraki süreçte olanları da izlemeye devam ederiz. Ama biz Türkiye olarak şu anda dünyada özellikle bölgedeki gelişmelerde koalisyon güçleri ile müşterek hareket alanını kendimize seçmiş bulunuyoruz. Talep edilmediğimiz bir yerde yokuz. Her talep eden ülkeye de olumlu cevap vermeye kimse mecbur değildir." diye konuştu.

'TÜRKİYE OLARAK GERİLİMDEN YANA OLMAYACAĞIZ'

Rusya'nın dünyaya Suriye'de neden bulunduğunu izah etmesi gerektiğini kaydeden Erdoğan, "Çok farklı bir yaklaşım içerisindeyken şimdi artık duygusal yaklaşımları görüyoruz. Biz Türkiye olarak yine gerilimden yana olmayacağız. Sabırlı olacağız. Bu sabırla yaklaşım inanıyorum ki diplomatik ilişkilerimizi güçlü hale getirecektir. Belki yeniden inşasına vesile olacaktır." dedi.