Advertisement

ABD hisse senetleri, son dönemde hızlı düşüşler yaşayan enerji sektörü hisselerinin çıkışını ikinci güne taşıyarak Eylül ayından bu yana en düşük seviyesinden yükselmesi ve havacılık hisseleri öncülüğünde üç ayın en düşüğünden yükselen ulaşım sektörü hisselerinin desteği ile yükseldi ve üç gün süren düşüşünü durdurdu.

Enerji ve sanayi sektörü hisse senetlerindeki zayıflık, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin Kasım başında üç ayın en yüksek seviyesine ulaşmasından bu yana, hisse senetlerinde anlamlı bir yükseliş gerçekleşmesini önledi. Havayolu şirketlerinin hisseleri sanayi sektöründek, yükselişlere öncülük ederken, 2016 ylı harcama planlarını kısan Chevron Corp.'taki yüzde 1.9'luk çıkış enerji hisselerini destekledi. Biyoteknoloji hisselerindeki yükseliş sağlık-bakım grubunu yukarı taşıdı.

S&P 500 Endeksi dün, yüzde 1 kadar yükseldikten sonr kazançlarının önemli kısmını geri verdi ve  yüzde 0.2 yükselerek 2,052.23 puandan kapandı. Endeks 50 günlük ortalamasının altında kaldı. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi son dört haftanın ilk haftalık kaybına yöneldi. Dow Jones Endeksi 82.45 puan ya da yüzde 0.5 yükselerek günü 17,574.75 puandan tamamladı ve Nasdaq Bileşk Endeksi yüzde 0.4 yükseldi. New York Borsası'nda dün yaklaşık 6.7 milyar adet hisse el değiştirdi ve bu son üç ayın ortalamasının yüzde 5.2 altındaydı.

Cincinnati'de Schaeffer’s Investment Research Inc. kıdeml hisse senedi analisti Joe Bell, "Enerji grubu son birkaç haftadır genele göre en volatil sektördü ve ABD hisse senetleri onları izliyor görünüyor," dedi ve Önceki günün düşük seviyelerinden sıçrama yaptık ve dün Aralık ayının en düşük seviyeleri yakınındaydık. Bu seviyeler tutundu. Fed toplantısı öncesi bekleme dönemindeyiz" şeklinde görüş bildirdi.