Advertisement

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Milli uydu 600 milyon TL yatırımla yapılacak. Yatırımın 170 milyon TL'lik kısmını TÜBİTAK, 370 milyon TL'lik kısmını ise bakanlık yapacak" dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım,Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri'nin açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu.

Yıldırım, “Milli uydu geliştirmek için adım atalım dedik ve Fransa'ya gönderdik uydu imalatı, uzay konularıyla ilgili gerekli bilgi ve donanımı aldılar. Daha sonra o arkadaşlarımız Türkiye'de o çalışmaları devam ettirdiler. 2010 yılında tekrar kapasite ihtiyacı doğdu. Yeni uyduları devreye alma mecburiyeti doğdu. Bunun üzerine 4A ve 4B için bu sefer Japonya'yla işbirliğine gittik. Bu sefer arkadaşlarımız sadece eğitim amaçlı değil, üretim kısmına da katılmaya başladı" dedi.

Bakan Yıldırım, "Milli uyduyla ilgili çalışmalar bir noktaya geldi.Ben görevden ayrılmadan önce TÜBİTAK'la bir çalışmasını gerçekleştirdik. TÜBİTAK bu uyduyu 600 milyon TL gibi bir bedelle yapacak. İşbirliğiyle proje imzalanması 2014 sonuna doğru gerçekleştirmiş oldu. Bundan sonra yapılacak iş 6A uydumuzun tamamen yerli imkanlar olabildiğince yapılması için altyapı var” dedi.