Advertisement

Çin'de Kasım ayı sanayi üretimi beklenmedik şekilde artış gösterdi ve perakende satışlar bu yılın en güçlü artışını kaydederek, dünyanın ikinci büyük ekonomisinin istikrara kavuştuğuna ilişkin bir sinyal verdi.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu'nun Cumartesi günkü açıklamasına göre Çin'de Kasım ayı sanayi üretimi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6.2 artış göstererek, yüzde 5.7 düzeyindeki Bloomberg anketine katılan ekonomist beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Ekim ayı verisi yüzde 5.6 düzeyinde gerçekleşmişti. Kırsal dışı kesimde fabrika ve mülk yatırımları gibi harcamaları ölçen sabit varlık yatırımı, yılın ilk 11 ayında yüzde 10.2 artarken, perakende satışlar yüzde 11.2 artış sağladı. 

Çin'de yetkililer, imalat sektörü ve altyapı harcamalarından uzaklaşarak hizmet sektörü ve tüketimin öncülük ettiği daha dengeli bir ekonomiye geçiş yaparken yüksek hızda büyümeyi sürdürmek istiyorlar. Fabrikalarda ve şantiyelerdeki sert yavaşlamayı engellemek, yumuşak bir geçiş yaparak ekonominin yeni dinamolarına zaman vermek için kilit rol oynuyor. 

Hong Kong'da UBS Group AG ekonomistleri, sözkonusu verilerin açıklanması öncesi "Yoğun politika desteği ve projelerin yıl sonuna doğru hızlıca hayata geçirilmesi, aşağı yönlü baskıyı kısmen dengeleyebilir" şeklinde görüş bildirdi.