Advertisement

Dolar al. Tekrar. Bu, günlük 5.3 trilyon dolarlık hacmi olan Döviz piyasasında işlem yapan büyük bankalardan gelecek yıl için gelen mesajı işaret ediyor.

Euromoney'in sıralamasına göre dünyanın ikinci en büyük döviz traderı olan Deutsche Bank AG, dolardaki rallinin önümüzdeki iki yıl boyunca sürmesi için çok fazla potansiyel olduğunu ve ticaret ağırlıklı bazda yüzde 10 civarında güçlenebileceğini kaydetti. JPMorgan Chase & Co., doların Yeni Zelanda ve Singapur para birimleri karşısında güçleneceğini ve 2016 yılının ikinci yarısında zirve yapacağını öngördü. Goldman Sachs Group Inc., Barclays Plc ve Credit Suisse Group AG de, Fed'in yaklaşık 10 yıl sonra ilk faiz artırımına yaklaşması ile birlikte, dolarda yukarı yönlü hareket bekliyor.

Singapur'da, Euromoney sıralamasında birinci sırayı alan Citigroup Inc.'nin döviz stratejisti Todd Elmer, "2016 yılında geniş bir dolar değerlenmesi bekliyoruz" dedi ve "Eğer piyasa Fed'in daha hızlı bir faiz artırımına gideceği beklentisini fiyatlarsa, bu durum, çevrimsel ve ABD ve diğer büyük merkez bankaları arasındaki politika ayrışması temasını geri getirecektir" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, 2014 yılındaki yüzde 11'lik çıkışının ardından bu yıl yüzde 9 yükselirken, endeksteki yükseliş inişli çıkışlı gerçekleşti. Anslitler geçen çeyrekte, beklenenden zayıf çıkan ABD verileri ve Çin'deki yavaşlamaya bağlı olarak tahminlerini düşrüdüler. Ekim ayından bu yana, dolardaki ralli, büyümenin 15-16 Aralık'taki toplantıda faiz artırımına gidilmesini makul kılacak denli güçlü olduğunu kaydedenFed politika yapıcıları tarafından tekrar tetiklendi.

Delta Air Lines Inc.'den Whirlpool Corp.'a, şirketler, denizaşır satışlarındaki düşüşe neden olarak güçlenen doları gösteriyorlar. Hedge fonları ve diğer büyük spekülatörler ellerindeki yükseliş beklentisi ile açılan dolar pozisyon sayısını tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştırırken, işlemler çok fazla ve dönüş hareketine eğilimli olabilir.