Advertisement

Fed'in 2006'dan bu yana ilk faiz artırımının emtia fiyatlarını ve onlara bağlı para birimlerini daha da aşağı çekeceği endişesiyle korku yaşayan piyasalarda euro değer kazanıyor.

Bloomberg'in 30 Kasım itibariyle derlediği ankete göre euro, analistlerin 1.06 dolar yıl sonu tahminlerine göre yüzde 3 yukarıda işlem görüyor. Euro, Fed'in 16 Aralık'ta faiz artıracağı beklentisiyle yatırımcıların emtia, hisse senetleri ve düşük faizli tahvillerden çekilmesiyle bu ay yüzde 3.8 değer kazanarak aylık bazda İsviçre frangından sonra en çok yükselen para birimi oldu. Yatırımcıların güvenli liman olarak gördüğü diğer para birimi yen de geçtiğimiz hafta son üç ayın en büyük değer kazancını yaşadı.

Sydney'de CMC Markets'ın baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, "Bu hafta para birimleri için anahtar meselelerden bir tanesi Fed faiz artırımının piyasalarda ne kadar fiyatlandığı ve piyasaların karar sonrası nereye yön alacağı olacak. Genelde böyle durumlar gelişen piyasalar ve emtiada baskı oluştururken güvenli liman olarak görülen araçlara destek olur" dedi. McCarthy bahsettiği bazı şartların şimdiye kadar oluştuğunu söyledi.

Euro, saat 8:45 itibariyle 1.0963 dolardan işlem görüyor. Cuma günü euro, ikinci haftayı üstüste kazanç ile 1.0986 dolardan kapatmıştı. Euro yen karşısında değerini korudu. Yen, dolar karşısında ufak bir değişiklikle 121.22 dolardan işlem görürken haftalık yüzde 1.7 değer kazancını korudu.

Euro'nun değer kazanmaya devam etmesi analistleri haksız çıkarabilir. Analistler, Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alım programıyla, euronun Mart ayı sonunda 1.05 dolara gerilemesini bekliyor.

Petrol 2008'den bu yana en düşük fiyatı görürken demir fiyatlarının da bu sene neredeyse yarıya düşmesi sonucu, Kanada ve Avustralya doları 10 önemli para birimi arasında en kötü performans gösterenlerdi. Bloomberg Emtia Endeksi 1999'dan bu yana en düşük noktasını gördü.

Fed Kararı

Bloomberg'ün derlediği ankete göre traderlar Fed'in 15-16 Aralık toplantısında faiz artırma ihtimalini yüzde 74 olarak görüyor. Bu ihtimale rağmen hedge fonlar ve diğer spekülatörler, 8 Aralık itibariyle dolarda boğa görüşlü pozisyonlarında kesintiye gitti. Doların sekiz para birimi karşısında değer kazanacağına dayalı vadeli kontratlar bir önceki haftaya göre 417,129'dan 379,040'a düştü.

CMC Markets'tan McCarthy "Piyasanın Fed'in planladığı döngünün önüne geçmiş olabileceğinden kuşkulanıyorum. Fed'in kararından sonra dolarda satış, euro ve yende alım görmemiz daha muhtemel gözüküyor" dedi.