Advertisement

Gelişen piyasa paralarında, Fed faiz artırımı kararının yaratacağı rahatlamayla oluşacak değerlenme konusunda beklentiler artıyor.

Société Générale stratejisti Jason Daw "Gelişen piyasa para birimlerinde anlamlı ve sürdürülebilir bir yükseliş şansı düşük ancak bu ihtimal son günlerde arttı" dedi. Jason Daw'un modeline göre Fed'in güvercin hamlesi sonrası gelişen piyasa para birimlerinin yükseliş trendine girme şansı yüzde 33.

Bloomberg tarafından takip edilen 20 gelişen ülke para biriminden oluşan bir endeks bu sene yüzde 15 değer kaybetti. Bu düşüş 2008'den bu yana en büyük kayıp oldu. Gelişen ülke paralarındaki zayıflık, Çin'de ekonomik yavaşlama ile aynı döneme denk geldi. Bu durum, emtia fiyatlarında düşüş dolardayse yükselişe neden oldu. Traderlar Fed'in 16 Aralık'ta faiz artırma ihtimalini yüzde 76 olarak görüyor.

Jason Daw "İlk faiz artırımı geldikten sonra politika belirsizliği tekrar artacak ve bu belirsizlik de yatırımcıların gelişen piyasalara artan miktarda sermaye göndermesinin önüne geçecek. Fed'den gelecek rahatlatıcı açıklamalar acıları hafifletebilir ama gelişen piyasaların karşı karşıya olduğu sorunların kesin çözümü olmayacaktır" dedi.