Advertisement

Bu yılın bir numaralı Döviz tahmincisi, doların Fed'in yaklaşık 10 yıl sonra yaptığı ilk faiz artırımına durgun bir tepki vermesinin, kazançlar için oldukça fazla potansiyel yarattığını söyledi.

Ebury Partners Ltd.'den Enrique Diaz-Alvarez, doların euro karşısında 2016 yılında parite seviyesinin (1 dolar = 1 euro) seviyesinin ötesine yükseleceği tahmininde bulunan azınlık durumundaki stratejistler arasında yer alıyor. Diaz-Alvarez, yatırımcıların, Fed politika yapıcılarının gelecek yıl dört faiz artırımı olacağı yönündeki piyasaya göre "daha hızlı artırım" tahminini yakalamak zorunda kalacağını söyledi.

New York'ta 2009 yılında kurulan aracı kurum Ebury'nin şef risk yetlkisi Diaz-Alvarez, "ABD ekonomisinin faiz artırımları ile başa çıkıp çıkamayacağına ilişkin endişeler büyük ölçüde ortadan kalktı. Piyasada bu konuda abartılı bir endişe vardı." dedi ve "Euro/Dolar 'da 2016 yılında kademeli düşüş beklemek için neden var" şeklinde görüş bildirdi.

Birçok analist 2015 yılında doların güçlenmesini doğru tahmin ederken, Ebury, Barclays Plc ve Citigroup Inc., yılın başında, doların euro karşısında 1.10 seviyesinin ötesine değer kazanacağı doğru bir şekilde tahmin eden az sayıda kurum arasında yer aldı. Ebury, doların bu yıl yüzde 12 olan yükselişini daha da genişletmesini bekliyor. Ebury'nin doların 2017'de euro başına 95 sent seviyesine yükseleceği yolundaki tahmini, ABD para biriminin Mayıs 2014'ten bu yana yüzde 47 değer kazanacağını işaret ediyor. Bu, euronun işlem görmeye başladığı 1999'dan bu yana en hızlı artış olacak.

Dolar Perşembe günü, Fed'in Çarşamba akşamıgösterge federal fonlar faizini 25 baz puan artırarak yüzde 0.25-yüzde 0.50 aralığına çıkarmasının ardından euro ve yen karşısında değer kazandı. Bu karar, ABD merkez bankasının aylardır faiz artırımına yaklaşmakta olduğu yönünde işaretler vermesinin ardından alındı ve ABD para birimi ile fiyatlanan varlıkların değerini artırdı.

Dolar euro karşısında Tokyo saati ile 14:26'da yüzde 0.8 yukarıda 1.0850 seviyesinde işlem görüyordu.