Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fed piyasaları şaşırtmayınca Döviz traderları 2015'in en sevilen işlemi olan "dolar al"a döndü.

Perşembe günü diğer para birimlerinin dolar karşısındaki değerini gösteren endeks FOMC'nin oybirliğiyle aldığı faiz artırma kararı sonrasında altıncı seans üstüste yükseldi. Fed yetkilileri önümüzdeki yıl 4 kere 25 baz puan artış olacağı yönündeki çıkarımları değiştirmedi. Fed Başkanı Janet Yellen sıradaki faiz artırımlarının kademeli olacağının altını çizerken, doların bu yıl diğer büyük para birimlerine karşı değer kazanmasını sağlayan, Fed'in diğer büyük merkez bankalarından ayrışması temasını sona erdirmedi.

Singapur'da Royal Bank of Scotland Group kıdemli piyasa stratejisti Mansur Muhiddin "Fed, sıkılaştırma politikası izleme konusunda vadeli işlem piyasalarının beklentisinden daha niyetli. Dolar, özellikle emtia üreticisi ülkeler ve Asya'nın gelişen ülkeleri para birimleri ve euro karşısında desteklenmeye devam edecektir" dedi.

ABD dolarının 10 büyük para birimi karşısında değerini takip eden Bloomberg spot dolar endeksi saat 10:09'da yüzde 0.4 yükselişle 1,234.13 puandaydı. Endeks bu yıl yüzde 9.1 yükseldi.

Döviz traderleri, doların 2004, 1999 ve 1994 sıkılaştırmalarında olduğu gibi bir zayıflamayı tekrar edebileceği konusunda temkinlilerdi.

Dolar toparlanıyor

Dolar euro karşısında yüzde 0.4 artışla 1.0864 dolara ilerledi. Yen karşısında ise yüzde 0.2 değer kazandı. Yeni zelanda dolarına karşı yüzde 0.9 artış gösteren ABD doları Avustralya doları karşısında yüzde 0.6 yükseldi.

ABD doları endeksi bu ayın başında, Fed'in faiz artırımı kararının satış getireceği beklentisiyle zayıflamıştı. Hedge fonları ve diğer büyük spekülatörler, son açıklanan iki veriye göre abd dolarında boğa pozisyonlarını düşürdüler.

Bu ayın başında, döviz piyasaları Avrupa Merkez Bankası'nın beklenenden daha güvercin gelen kararıyla uğraşmak durumunda kalmışlardı. Karar sonrasında euro dolar karşısında 2009'dan bu yana en büyük değer kaybını yaşamıştı.

New York merkezli BlackRock'ın baş yatırım stratejisti Russ Koesterich, Fed'in önümüzdeki yıl iki ila üç kez artıracağını düşündüğü için doların güçleneceğine inanıyor.

Fed kararı

JPMorgan Chase döviz ve emtia araştırma müdürü John Normand'a göre, FOMC kararı önümüzdeki yıl doların izleyeceği yol konusunda bir fikir vermeyerek beklentileri "merhametli" bir şekilde karşıladı. Normand "2016 yılının ikinci çeyreğine kadar ABD doları için boğa tahminlerimizi koruyoruz" dedi. Normand ABD dolarının pound, Yeni Zelanda, Singapore ve Tayvan doları karşısında yükseleceği yönündeki pozisyonunu korudu.

Goldman Sachs, ABD dolarının emsallerine göre tahvil getirilerindeki prim sayesinde 2017 yıl sonuna kadar benzer para birimlerine karşı yüzde 14 değer kazanacağını tahmin ediyor.

Goldman analistleri Robin Brooks, Michael Cahill ve George Cole "Dolar tavisyemiz "al" yönünde" dedi.