Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD hisse senetleri Cuma günü, yatırımcıların dikkatlerini yavaşlayan küresel ekonomiye ilişkin gelişmelere çevirmesi ve Amerika'da sıfır faiz döneminin sona ermesine uyum göstermeye devam etmeleri ile birlikte, son iki ayın en düşük seviyesine inerken, dolar haftalık kazancını azalttı.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, 1 Eylül'den bu yana en kötü iki günlük performansını yüzde 3.3'e çıkardı ve haftalık kazancını geri verdi. Dow Jones Endeksi Cuma günü 350 puanın üzerinde düştü. Ülke tahvilleri, Batı Teksas petrolünün (WTI) altı yılın en düşük seviyesi yakınında seyretmesi ve bunun da enflasyon beklentilerini baskılamasının etkisi ile ralli yaptı. Breziya reali ve hisse senetleri, Devlet Başkanı'nın maliye bakanını değiştireceği spekülasyonuna bağlı olarak düştü.

S&P 500 Cuma günü seansın son 15 dakikasında,  endeksler ve hisse senetleri vadeli ve opsiyon kontratlarının tümünün vadelerinin aynı günde dolduğu ve "quadruple witching" (dörtlü büyü) olarak bilinen çeyrek dönem olayının da etkisi ile hızlandı ve işlem hacmi arttı. Amerikan Borsalarında geçen haftanın son işlem gününde 12.5 milyardan fazla hisse el değiştirdi. Bu, üç ayın ortalamasının yüzde 71 üzerinde ve 24 Ağutos'taki yaz dönemi satış dalgasından bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor.

San Antonio'da USAA Federal Savings Bank şef yatırım yetkilisi Bernie Williams, "Çok dalgalı bir piyasa," dedi ve "Dünya ekonomisi yavaşlıyor ve Çin petrol talebinin bir kısmını masadan uzaklaştırıyor, bu nedenle emtia hisse senetlerinde güçlü bir düşüş görülüyor. Yatırımcılar bunun gerçekten yavaşlayan bir ekonominin göstergesi mi, yoksa daha derinde birşeyler mi olduğunu merak ediyor" şeklinde görüş bildirdi.
 
Fed'in geçen haftaki faiz artırım kararı, finans piyasalarında bir belirsizliğin ortadan kalkmasını sağlarken ve dünyanın en büyük ekonomisinin sağlam temeller üzerinde olduğu yolundaki iyimserliği artırıken, küresel büyümenin Çin'deki yavaşlamaya duyarlı olması ve buna bağlı olarak emtia grubuna gelen satışlardan dolayı ortaya çıkan endişeleri azaltma konusunda pek birşey yapmadı.

Hisse Senetleri

S&P 500 Endeksi Cuma günü yüzde 1.8 düştü ve geçen haftayı yüzde 0.3 kayıpla geçti. Endeks Perşembe günü, petroldeki düşüş ve emtia fiyatlarının kayıplarını daha da genişletmesi ile birlikte, Çarşamba günü Fed kararı sonrası gerçekleşen kazançları geri verdi. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi Aralık ayında yüzde 3.6 düştü ve 2015 yılındaki kaybı yüzde 2.6.

Stoxx Europe 600 Endeksi Cuma günü yüzde 1 kaybetti. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi son üç haftadaki ilk haftalık kazancını yüzde 1.5'e düşürdü ve 2002'den bu yana en kötü Aralık ayı performansını göstermeye yöneldi. Endeks, Eylül ayındaki en düşük seviyesinden Kasım ayı sonuna kadar yüzde 14 yükselmesinin ardından, Avrupa Merkez Bankası'nın açıkladığı tedbirlerin hayalkırıklığı yaratması ve emtia grubundaki satış dalgasının etkisi ile, bu ay yüzde 6.3 geriledi.
 
Japonya'da Topix Endeksi Cuma günü, Japonya Merkez Bankası'nın exchange traded fonlarının (ETF) satın alımları için yeni bir program hazırlaması ve elindeki devlet tahvillerinin vadesini uzatma kararı almasının ardından son iki haftanın en hızlı kaybını gerçekleştirdi ve 10 yıl vadeli tahvillerin faizi Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Para Birimleri

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Fed'in faiz kararının traderların bir sonraki faiz artırımı için beklentilerini önceki Cuma'dan bu yana daha öne çekmelerine neden olmasının etkisi ile Kasım ayından bu yana en iyi haftasını geçirdi. ABD para birimi geçen hafta, vadeli işlem traderlarının Nisan ayında faiz artırımı ihtimalini yüzde 49'a yükseltmesi ile birlikte, 16 önemli para biriminin 12'si karşısında değer kazandı.

Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, Kuzey Carolina'da katıldığı bir panelde, ekonominin istikrar kazandığını ve geleceğe bakıldığında  iyi pozisyonda olduğunu söyledi.

ABD doları geçen hafta euro karşısında yüzde 1.1 yükselerek 1.087 seviyesine çıktı.

Kanada doları, ekonomik verilerin beklentilerin gerisinde kalmaya devam etmesi ve buna bağlı olarak, Kanada Merkez Bankası'nın büyümeyi desteklemek için birşeyler yapması gerektiğine ilişkin spekülasyonun güçlenmesi ile birlikte, ABD doları karşısında, 2004'ten bu yana ilk kez 1.39 seviyesine indi.

Japon yeni dolar karşısında, Japonya Merkez Bankası'nın operasyonel değişikliklere giderken, temel parasal teşvik hedefini değiştirmemesinin ardından yüzde 1 yükselerek 121.29 seviyesine ulaştı.

Emtia

22 ham maddeyi içeren Bloomberg Emtia Endeksi Cuma günü, Mart 1999'dan bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirmesinin ardından yüzde 1.1 yükseldi. Endeks geçen hafta yüzde 1.2 geri çekildi.

Sanayi metalleri, sektör danışmanlık şirketi SMM'in Çin'in bakır üreticilerinin Cumartesi günü bakır stoklarının artırılmasını görüşeceği bir toplantı yapacağı yolundaki haberin ardından değer kazandı ve haftalık kayıplarını azalttı. Bakır vadelileri yüzde 3.3 yükselerek pound başına 2.111 dolara çıkarken, altın yüzde 1.4 tırmandı.

Petrol New York'ta, Cuma günü, yüzde 1.8 kadar yükseldikten sonra, Baker Hughes Inc.'nin ABD'de aktif petrol sondaj kuyusu sayısının geçen hafta arttığını kaydetmesinin ardından, yüzde 1.1 düştü ve yeniden varil başına 35 doların altına geriledi. Kontrat yüzde geçen hafta 2.5 düştü ve düşüşünü üçüncü haftaya taşıdı.

Tahviller

ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi Cuma günü iki baz puan düşerek yüzde 2.20'ye indi. Bu kağıdın faizi geçen hafta sekiz baz puan yükseldi ve yükselişin tümü haftanın ilk üç gününde gerçekleşti.

ABD Hazine tahvillerinde volatilite, Fed'in faiz kararının sabit getirili menkul kıymetler piyasalarındaki önemli bir belirsizliği ortadan kaldırmasının ardından bu yılın en düşük seviyesine indi. Bank of Amerca'nın ABD Hazine tahvillerindeki dalgalanmayı ölçen MOVE Endeksi Perşembe günü 67.67 puana inerek Aralık 2014'ten bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Gelişen Piyasalar

Brezilya reali, Cuma günü, Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in Maliye Bakanlığı'na  Joaquim Levy'nin yerine Planlama Bakanı Nelson Barbosa'yı getireceği haberlerine bağlı olarak,  diğer gelişen piyasa paralarına karşı değer kaybederken, hisse senetlerinin göstergesi Ibovespa Endeksi yüzde 3 geriledi.

Gelişen piyasa hisse senetleri Cuma günü son dört günde ilk kez düşerken ve haftalık kazancını azaltırken, para birimleri, Fed'in faiz artırımını kademeli yapacağına ilişkin beklentilerin güçlenmesi sonucu değer kazandı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Cuma günü yüzde 1.1 düştü ve haftalık kazancını 20 Kasım'dan bu yana en yüksek getiir olan yüzde 2.1'e geriletti. Gösterge endeksin değerlemeleri, analistlerşn şirket karlarının altı yılın en düşük seviyesine ineceğine ilişkin tahminlerine rağmen, 10 yılın ortalamasının hafifçe altında.