Advertisement

Gazprom, Türk şirketlerine indirim yapabilir

Gazprom, Türk şirketlerine indirim yapabilir

Fiyatlandırma politikasında değişikliğe giden Gazprom'un bazı koşulların oluşması halinde Türk doğalgaz ithalatçılarına indirim yapabileceği belirtiliyor

22 Aralık 2015 Salı, 11:26 Güncelleme: 22 Aralık 2015 Salı, 16:03

Düşen pazar payları nedeniyle fiyatlandırma politikasında değişikliğe giden Gazprom'un, Türk doğalgaz ithalatçılarına indirim yapabileceği, ancak bunun için önce bazı koşulların oluşması gerektiği belirtiliyor.

Merkezi Moskova'da bulunan Renaissance Capital'ın Petrol ve Doğalgaz Analisti İldar Davletshin, konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Davletshin, Gazprom'un, özellikle ABD'nin yakında ihraç etmesi beklenen kaya gazı nedeniyle artan rekabetten ötürü küresel gaz piyasalarındaki pazar payını kaybetme korkusu yaşadığını kaydetti.

Gazprom'un Rusya'da da pazar payını kaybetmeye başladığını dile getiren Davletshin, "Bu nedenle Gazprom, uluslararası müşterileri için fiyatlandırma politikasında değişikliğe gidiyor" dedi.

Davletshin, Gazprom'un, müşterilerine indirim de dahil daha esnek şartlar sunmaya başladığına dikkati çekerek, "Ancak, Türkiye'deki müşterilere indirim için Türkiye ve Rusya arasında gerilimin biraz azalması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"İndirim için zamana ihtiyaç var"

Uluslararası hukuk firması Dentons'tan Hukuk Danışmanı Orestis Omran ise Rusya'nın Avrupa'da ve Türkiye'de önemli bir gaz tedarikçisi olarak pozisyonunu korumak istediğini ve enerji ihracına dayanan ekonomisini ayakta tutmak için Türkiye ile doğalgaz görüşmeleri yapabileceğini vurguladı.

Ancak fiyatlarda indirim için biraz zamana ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Omran, "Jeopolitik ve politik koşullar nedeniyle iki ülke ilişkileri son derece gergin durumda. Diplomatik tablo biraz daha netleşmeden enerji ilişkilerinin şimdilik ilerleyebileceğini düşünmüyorum" görüşünü de paylaştı.

Rus enerji şirketi Gazprom, Türk özel doğalgaz ithalatçı firmalarına fiyat görüşmeleri için toplantı çağrısı yapmıştı.

Bu yılın başında petrole endeksli fiyatlar nedeniyle Türk şirketlerine indirim yapan Gazprom, sonraki dönemde bu indirimi kompanse edebilmek amacıyla fiyatlarında artışa gitmişti.BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Aralık 2015 Çarşamba, 09:55 Misafir bizim rusya ile yeniden uzlaşsak bile doğalgaz konusunda farklı alternatiflere yönelmemiz gerekli,artık doğalgaza bağımlılıktan kurtulma zamanı yenilenebilir enerjiye geçilmeli,her türlü doğal kaynağa sahibiz.
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 86.315 0,28
USD/TRY 6,0592 -0,32
EUR/TRY 6,7863 -0,58
EUR/USD 1,1193 -0,14
FAİZ 25,74 0,00
ALTIN/ONS 1.286,17 0,10
BRENT 68,74 0,07
© haberturk.com
Yukarı