Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, enerji şirketleri hisse senetlerinin sıçramasıyla birlikte kazançlarını dördüncü güne taşıyarak yedi haftadan fazla bir süre içindeki en uzun yükselişine yöneldi.

Gelişen piyasa enerji hisselerini içeren gösterge , ham petrol fiyatlarının tırmanışını dördüncü güne taşımasıyla üç haftanın zirvesine ulaşırken, hammadde şirketleri, emtia fiyatlarının finansal krizden bu yana görülen en sert düşüşten yükselmesiyle değer kazandı. Cnooc Ltd., PetroChina Co. ve China Petroleum & Chemical Corp., Hong Kong'da yüzde 2.3'ün üzerinde değer kazandı. Güney Kore Wonu, Moody's Investors Service'in ülkenin kredi notunu en yüksek dereceye yükseltmesi ardından yüzde 0.2 güçlenerek dört günlük kazancını yüzde 1.1'e taşıdı.

Bu hafta gelen veri, güçlü ABD tüketimi ve sınırlı enflasyonun dünyanın en büyük ekonomisinin en önemli kısmının büyümeyi destekleyeceğine ilişkin güveni artırdığını işaret etti. Çin'deki büyüme endişeleri ve emtia fiyatlarındaki düşüş, Fed 'in borçlanma maliyetlerini artırmasıyla birlikte küresel ekonomiyi olumsuz yönde etkileyebilecek. Petrol iki ayın en güçlü yükselişine hazırlanırken, Bloomberg Emtia Endeksi 6 Ekim'den beri görülen en güçlü yükselişini genişletti.

Bangkok'da SCB Securities Co. yatırım stratejisti Isara Ordeedolchest, “Petrol ve emtia fiyatlarındaki yükseliş, gelişen piyasa hisse senetleri algısını önemli ölçüde destekledi. Bu durum, sermaye çıkışlarına ve düşük emtia fiyatlarına maruz kalan piyasalar için yaklaşan tatillere girmeden önce olumlu bir gelişme” dedi.