Advertisement

Topix Endeksi günü yüzde 0.7 düşüşle 1,523.62 puanda kapandı. Yenin yüzde 0.3 değer kazanmasıyla, Topix Endeksi gün içinde yüzde 0.9'a varan kazancını geri verdi. Nikkei 225 Endeksi de yüzde 0.5 değer kaybederek 18,789.69 seviyesinde günü noktaladı.

Tokyo merkezli DIAM Co.'da portföt yöneticisi Kuninobu Takeuchi, gün içerisindeki piyasa hareketlerinde çok fazla faktörün etkili olmadığını söyledi. Takeuchi, "Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) geçen hafta yaptığı açıklamalar ters etki yaratarak, yatırımcıların, parasal genişlemenin artırılması için merkez bankasının elindeki araçların bittiğini düşünmesine neden oldu. Yenin güçlenmesi Japon hisseleri için bir baskı oluşturacak" dedi.

BoJ, 18 Aralık'ta teşvik programına getirdiği yenilikleri açıklamıştı. BoJ, daha uzun vadeli devlet tahvilleri ve sermaye yatırımı yapan şirketleri hedef alan ETF'leri de satın alacağını açıklamıştı. Açıklama yatırımcıları hayal kırıklığına uğratırken, kararın açıklandığı gün, Topix Endeksi yüzde 1.8 düştü ve yen de dolar karşısında yüzde 1.1 değer kazandı.

Japon yeni bu hafta dört işlem gününün üçünde güçlenerek ihracat yapan şirketlerin kar görünümlerini zedeledi. Bisiklet ürünleri satan ve gelirlerinin yüzde 90'ı yurtdışı satışlarından gelen Shimano Inc., yüzde 3 değer kaybetti. Mitsubishi Motors yüzde 2, Toyota Motor yüzde 1.2 düştü.

Standard & Poor’s 500 Endeksinde işlem gören e-mini vadelileri Çarşamba yüzde 1.2 yükselişinin ardından Perşembe günü yüzde 0.2 düşerken e-mini vadelilerin üç günlük kazancı yüzde 2.9 seviyesine geldi. E-mini Endeksi, enerji hammadde üreticilerinin kazançlarıyla yıl başından bu yana düşüşünü geri aldı.