Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Noel tatili öncesi düşük hacimle yatay seyretti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, hacmin 30 günlük ortalamanın üçte ikisi oranında daha az gerçekleşmesiyle, Londra saatiyle 08:06'da yüzde 0.1'in altında düşüş kaydetti. İngiltere, Fransa ve Hollanda piyasaları işlem saatleri kısalan piyasalar arasında yer alırken, Almanya, İsviçre ve İtalya tüm gün kapalı olacak. Çoğu piyasa 28 Aralık'ta tekrar açılacak olurken, İngiltere hisse senetleri işlem görmeye br sonraki gün başlayacak.

Avrupa hisse senetleri, emtia ve petrol üreticileri öncülüğünde dün gerçekleştirdiği yüzde 2.7'lik yükselişinin ardından ikinci haftalık kazancına yöneldi. Stoxx 600 Endeksi, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) açıkladığı ek teşvik paketinin yatırımıcı beklentilerini karşılayamaması ardından, Çarşamba günü itibariyle hala gördüğü en kötü Aralık ayını gerçekleştiriyor.

Stoxx 600 Endeksi'nin yıl başından itibaren düne kadar yüzde 7 yükseldi. Endeks, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkması, Çin ekonomisindeki yavaş büyüme ve emtia fiyatlarındaki düşüş gibi çeşitli endişelerin küresel hisse senetlerini aşağı çekmesi öncesi, yüzde 21 yükselmişti. Avrupa hisse senetleri göstergesi, Çarşamba günü Nisan rekorunun yaklaşık yüzde 12 altında kapatmıştı.