Advertisement

Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu tarafından düzenlenen "Anadolu Sohbetleri" toplantısının ikincisi Gaziantep'te gerçekleştirildi. Ekonomist Prof. Dr. Deniz Gökçe açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'de son yıllarda kamunun yere sağlam bastığını ve borç stoğunu azalttığını söyledi.

Avrupa ülkeleri eksi büyürken, Türkiye'nin ortalama yüzde 3-3,5 civarında büyüdüğüne işaret eden Gökçe, "Potansiyelimiz yüzde 5-5,5 dolayında ama bu rakamlar da kötü değil. Türkiye, işsizliği azaltarak, cari açığı büyütmeden yüzde 5 büyüme rakamlarına ulaşabilir" dedi.

"Tasarruf etmeyi öğrenmeliyiz"

Türkiye'nin esas probleminin enerji ithalatı olduğuna dikkati çeken Gökçe, "İthalatımız daraldığı için cari açık küçülüyor. Yani üretim daralıyor. Üretimi daraltarak Döviz borcundan kurtulmak, uzun vadede sürdürülemez. Tasarruf etmeyi öğrenmemiz, insanımızı teknolojiyle evirmemiz lazım. İhraç ettiğimiz ürünlerin de yüksek katma değerli olması gerek. İşsizliği indirmemiz, aynı zamanda cari açığın da yükselmesine mani olmamız lazım" diye konuştu.

Hükümetin, vatandaşın desteğini kaybetmeden, seçim döneminde verdiği vaatleri yerine getirmesi gerektiğini ifade eden Gökçe, büyümeyi artırmak için uzun vadeli reformlar yapılması gerektiğini kaydetti.

Gökçe, asgari ücret konusunda devlet ile şirketlerin oturup konuşması ve yükü paylaşması gerektiğini sözlerine ekledi.