Advertisement

Petrol New York'ta, ABD'de stokların ve sondaj kuyusu sayısının azalmasının etkisi ile son dört ayın en büyük haftalık kazancını gerçekleştirdi.

Batı Teksas petrolü (WTI) bu hafta yüzde 9.7 ile Ağustos ayından bu yana en güçlü haftalık kazancını gerçekleştirdi. ABD'de resmi verilerin gösterdiği üzere, petrols tokları geçen hafta 5.8 milyon varil ile Haziran ayından bu yana en sert düşüşünü gösterdi. Baker Hughes Inc.'ye göre, aktif petrol sondaj kuyusu sayısı bu hafta 3 düşerek 538'e indi. İşlemler dün Noel tatili nedeniyle yarım gün yapıldı.

Dünyada petrol seli devam ediyor. WTI'ı ikinci yıl süt üste düşüş göstermeye yönelten küresel arz fazlası, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) bu ayın başında gerçekleştirdiği toplantında piyasa payını korumak için üretim kotasını kaldırması ile birlikte daha da derinleşebilir. Dünya petrolünün yarıdan fazlası için gösterge niteliğinde olan Brent petrolü, ortalama fiyat dikkate alındığında, son 11 yılın en düşük seviyesinde geçmeye hazırlanıyor. Bu da petrol ihraç eden ülkeler ve petrol şirketleri üzerindeki baskıyı artırıyor.

Winchester, Massachusetts'ten Strategic Energy & Economic Research başkanı Michael Lynch, "Fiyatların uzun bir süre düşmesinin ardından, uzun tatil öncesi, kısa pozisyonlarını kapatmaya giden yatırımcılar var" dedi.

Şubat vadeli WTI dün, Nymex piyasasında, 60 sent ya da yüzde 1.6 yükselerek varil başına 38.10 dolara çıktı. Bu 4 Aralık'tan bu yana en yüksek kapanışı işaret ediyor. Kontrat Pazartesi günü 33.98 dolar ile Şubat 2009'dan bu yana en düşük seviyesinden kapanmıştı. İşlem hacmi son 100 günün ortalamasının yüzde 51 altındaydı.

Şubat vadeli Brent petrolü dün, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 53 sent ya da yüzde 1.4 yükselerek 37.89 dolardan kapandı. Avrups göstergesi Brent ile ABD göstergesi WTI arasındaki fiyat farkı 21 sent ile WTI lehine oldu. ABD petrolü, ABD'de 40 yıl sonra petrol ihracatının serbest bırakılmasının ardından Brent'in üzerine yükseldi.