Advertisement

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, açıkladıkları reform programının bardağın boş tarafını doldurmaya yönelik olduğunu belirterek, "Reformlar konusunda samimiyiz. Bunları yapacağız" dedi.

Borsa İstanbul ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası arasındaki stratejik ortaklığın imza töreni, Başbakan Yardımcısı Şimşek'in katılımıyla gerçekleştirildi.

Şimşek, törende yaptığı konuşmada, bu anlaşmanın aslında Türkiye'ye olan güveni gösterdiğini belirterek, Borsa İstanbul'un attığı adımların İstanbul'un küresel anlamda bir finans merkezi olmasına yönelik önemli çalışmalar olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin gelişmekte olan ülkelerin ciddi sıkıntılarla karşı karşıya olduğu bir dönemde bunları başardığını anlatan Şimşek, "Şu anda piyasalar reform programını, bugünkü gelişmeleri pek kale almıyorlar. Çünkü bu aralar bardağın boş tarafına odaklanmış durumdalar. Bizim reform programımız bardağın boş tarafını doldurmaya yöneliktir. Bu çok önemli bir husustur" diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan kapsamlı reform programının sadece bir temenniler listesi olmadığına işaret eden Şimşek, şunları kaydetti:

"Reform programımızı çok iyi dizayn ettik. Hangi reformun ne zaman, hangi kurumun sorumluluğunda yapılacağını belirledik. Bunun için uygulama izleme mekanizması kurduk ki bu başarı oranını ciddi bir şekilde artıracaktır. Reformlar konusunda samimiyiz. Bunları yapacağız. Önümüzdeki dönemde Türkiye'nin üç tane çıpası olacak. Mali disiplin devam edecek. Avrupa Birliği sürecini yeniden canlandırıyoruz. Yapısal reformlarla Türkiye'nin ekonomik dönüşümünü geçmişte olduğu gibi ikinci ve üçüncü nesil reformlarla başaracağız. İnanıyorum ki ortalıktaki toz duman yatışınca doğru politikaları uygulayan, reform yapan ülkelerin takdir edileceği bir döneme gireceğiz. Türkiye bu anlamda pozitif ayrışacak."


BU HABERE YORUM YAZ
 
02 Ocak 2016 Cumartesi, 02:43 Misafir ne kadar informatif bir bilgi, tesekkürler.