Advertisement

Toplam otomotiv pazarı, uluslararası piyasalardaki gelişmeler ve öngörülebilirliğin etkisiyle 11 aylık dönemde 848 bin adete ulaşarak yıl sonu tahmini olan 900-950 bin aralığına yaklaşırken, sektör temsilcileri 2016'dan umutlu olduklarını belirtiyor.

AA muhabirine yılın bitmesine sayılı günler kala 2015'in değerlendirmesini yapan dernek ve firmaların üst düzey temsilcileri, sektörün 2016 yılına ilişkin hedefleri hakkında da bilgi verdi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce, bu yılın 11 ayında otomotiv satışlarında baz etkisi nedeniyle yaklaşık yüzde 30'luk artış görüldüğünü anımsatarak, "2014'ün ilk yarısı normalin altında bir pazardı. Bu nedenle bu yılı, 2014 yerine 2013'le kıyaslamak daha doğru olur. On bir aylık dönemi 2013'le kıyaslarsak aslında artış yüzde 12 civarında" diye konuştu.

Erce, bu yılın ilk 6 ayında otomotiv pazarının nispeten daha öngörülebilir olduğunu, bu nedenle tüketicilerin seçim öncesinde alımlarını gerçekleştirmeyi tercih ettiğini aktararak, 2,5 yıl aradan sonra mayısta gerçekleştirilen İstanbul Autoshow'un da pazara ivme kattığını dile getirdi.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) politika faizini artırma beklentisi, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) ekonomik toparlanmayı desteklemek amacıyla parasal genişlemeye devam etme kararı, jeopolitik gelişmeler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) enflasyonla mücadele kararlığı ve cari işlemler açığındaki gelişimin bu yılki satışlarda etkili olduğunu belirten Erce, şunları kaydetti:

"Türkiye otomotiv sektöründe bu yılın 11 aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre toplam pazar yüzde 29,7 artarak 847 bin 720 adet, üretim yüzde 17,4 artarak 1 milyon 233 bin adet, ihracat da yüzde 12,1 artarak 899 bin 996 adet düzeyinde gerçekleşti. İhracat değeri ise yüzde 5,6 azalarak 19 milyar 754 milyon dolar seviyesine geriledi. 2015 yılı otomotiv sektörü toplam pazarının 950-990 bin adet aralığında gerçekleşmesi beklenmektedir."

Erce, gelecek yıl büyümenin, 2015 yılındaki gibi iç tüketim ağırlıklı olacağı tahmininde bulunarak, "Bir süredir istenilen seviyelerde olmayan yatırımların ise önümüzdeki yıl hız kazanacağını umuyoruz" dedi.

Tüketici ve ekonomik güven endekslerinin hükümetin kurulmasıyla yükselişe geçtiğine değinen Erce, olumlu eğilimin devam edeceğini, bu olumlu göstergelerin kısa vadede finansal piyasalara da yansıyacağını ifade etti.

Hayri Erce, gelecek yıl Fed ve ECB'nin izleyeceği para politikalarının yanı sıra Çin ekonomisindeki gelişmeler, yapısal reformlara ilişkin atılacak adımlar, ekonomik aktivitenin gelişimi ve büyüme hızının sektörde etkili olacağını sözlerine ekledi.

- "Yeni model ve kapasite artışı yatırımları olmasını bekliyoruz"

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen de atlatılan iki seçim süreci dikkate alındığında, 2015 yılı ekonomik performansının iyi seviyede bulunduğunu söyledi.

Bu dönemde, küresel ticaretin zayıf seyri ve bazı ihraç pazarlarında yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle ihracatta belirgin ölçüde gerileme görülmesine rağmen, avro bazlı ihracatın artmayı sürdürdüğünü belirten Önen, "Ukrayna ve Rusya gibi yakın çevre pazarlarındaki olumsuz gelişmelerin ihracatımızı negatif etkilemesine rağmen, AB pazarlarındaki büyüme sanayimizin üretim ve ihracat rakamlarına pozitif katkı sağladı" şeklinde konuştu.

Önen, üyelerinin, devam eden yeni model ve kapasite artışı yatırımlarını 2016 yılında da sürdürmesini beklediğini aktararak, "Bu yatırımlarla sanayimizin kapasitesinin 1,9 milyon adet seviyesine ulaşacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Otomotiv sanayinin Türkiye için stratejik önem taşıdığını belirten Önen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hükümetimizin sanayi destekleyici politikalarıyla, Türkiye'nin rekabetçiliğinin sürdürülmesi ve böylelikle yeni yatırımların ülkemize çekilmeye devam etmesi sektörümüz için en önemli fırsat konumunda. Ayrıca, Ar-Ge konusunda ülkemizin çekim merkezi olması, bir fırsat ve sanayimiz açısından gereklilik. Bu da doğal olarak ülkemizin teknolojik ilerlemesine katkı sağlayacak. Otomotiv sanayi yatırımları, uzun vadeli yatırımlardır. Yeni devreye giren projeler ve halen devam etmekte olan bu yatırımlar ile ihracatın 1 milyon eşiğini aşmasını, üretimin ise 1,35 - 1,40 milyon adet mertebesine ulaşmasını öngörüyoruz."

Önen, devreye giren ve girecek olan yeni projelerin etkisiyle iç pazarda yüzde 66 olan ithal araç payının, bir miktar gerileyebileceğine işaret ederek, "Türkiye için önemi büyük olan AB pazarındaki olumlu seyrin 2016 yılında da devam etmesini, ayrıca yeni devreye giren projeler ve halen devam eden yatırımlarla ihracatın 1 milyon eşiğini aşmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

İstikrarlı bir pazarın, sanayinin gelişimi ve sürdürülebilir rekabetçiliği açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Özen, "Yürürlükte bulunan Ar-Ge desteklerinin sürdürülmesi ve geliştirilmesi yoluyla gerek ülkemiz, gerek sanayimiz için teknolojik ilerlemeyi destekleyecek planların bulunması bizleri memnun ediyor. Tüm bu koşullar çerçevesinde sanayimizin kuvvetli konumunu daha da kuvvetlendireceğini öngörüyoruz" şeklinde sözlerini tamamladı.

- "Otomotiv pazarı yılı 900- 950 bin bandında kapatır"

Doğuş Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu ise Türkiye'de yılın 11 ayında otomotiv sektörü satışlarının yıllık yüzde 30,8 artışla 811 bini aştığına işaret ederek, "Bu rakamlar ışığında pazarın yılı 900-950 bin bandında kapatacağını düşünüyoruz" dedi.

Bilaloğlu, 2015'in Doğuş Otomotiv markaları için belirledikleri hedeflere ulaştıkları bir yıl olduğunu aktararak, "2016'nın ise gündeme gelecek jeopolitik konuların, dünyadaki ve Türkiye'deki ekonomik gelişmeleri etki altına alabileceği bir yıl olma ihtimali yüksek. Otomotiv sektörü her zaman ekonomik gelişmeleri takip edeceğinden 2016'nın pazar büyüklüğü ve hızı tamamen ekonominin gelişmesine paralel olacak" değerlendirmelerini yaptı.

Müşteri memnuniyetinin, Doğuş Otomotiv için 2016 yılında da öncelikli hedef olacağını vurgulayan Bilaloğlu, şunları kaydetti:

"Emsalsiz müşteri memnuniyeti yaşatma vizyonumuz çerçevesinde sürekli gelişen ve değişen ihtiyaçları öngörerek, yol haritamızı oluşturuyoruz. Kurum olarak, bu konuyla ilgili çok önem verdiğimiz bir projeyi hayata geçirerek, Kasım 2014'te Değer ve İlgi Merkezi'ni (DİM) hizmete açtık. DİM ile temsil ettiğimiz markalara başta verimlilik olmak üzere önemli artılar sağladık. 2015 yılında araç satışları ve servis girişlerindeki yükseliş paralelinde, iş hacmi artışı yüzde 41 oldu. Buna paralel olarak da müşteri kontak sayımız arttı. DİM, 1 yıl içinde 1 milyona yakın müşteri kontağı kurarak, Türkiye otomotiv sektöründe konusuyla ilgili en aktif birim oldu."

Bilaloğlu, 2016'da temsilcisi oldukları 13 uluslara­rası markanın ürün gamında yenilikler olacağını aktararak, Volkswagen binek araç markalarının yenilikleri arasında, yılın ikinci yarısında pazara sunulacak Yeni Tiguan modeli ile yılın üçüncü çeyreğinde tüketicilerle buluşacak elektrikli Passat GTE modelinin yer aldığını söyledi.

SEAT markalarının da gelecek yıl önemli bir modelin satışına başlayacağını bildiren Bilaloğlu, yılın son çeyreğinde SEAT markasının SUV segmentindeki ilk modelinin galerilerde yerini alacağını duyurdu.

Bilaloğlu, SEAT'ın ayrıca ilk çeyrekte 192 beygir gücündeki makyajlı Ibiza Cupra modelinin satışına başlayacağını belirterek, "2016 yılında Audi markamızın model yenilikleri arasında iki yeni model öne çıkıyor. Bunların her ikisi de yılın son çeyreğinde pazara girecek olan yeni A5 ve yeni Q1. Yılın ikinci çeyreğinde ayrıca Bentley Bentayga ve Lamborghini Huracan Spyder da Türkiye pazarına girecek iki yeni modelimiz" diye konuştu.

Otomotiv sektörü temsilcileri, 2015 yılının talep açısından beklentilerin üzerinde gerçekleştiğine işaret ederek, 2016 yılında sürprizle karşılaşmayacaklarını ve umutlu olduklarını ifade ediyor.

AA muhabirine yılın bitmesine sayılı günler kala 2015'in değerlendirmesini yapan firmaların üst düzey yöneticileri, sektörün 2016 yılına ilişkin hedefleri hakkında da bilgi verdi.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, 2016'da kurlarda bu seneki gibi ciddi dalgalanmaların olmasını ve kritik eşiklerin aşılmasını öngörmediklerini belirterek, "Avronun bugünlerdeki seviyesini koruyarak 3,15-3,30 TL bandında olacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Bozkurt, 2015'in ilk yarısında; ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırma beklentisi, haziran ayında gerçekleşen seçim ve Dövizde meydana gelen hareketlilik nedeniyle tüketicilerin satın alma taleplerini öne çektiğini aktararak, "Daha sonra gerçekleşen olumsuz koşullar, ağustos-ekim döneminde sektörümüzde bir yavaşlamaya neden olsa da otomotiv pazarı kasım seçimleri sonrası tekrar toparlanmaya başladı. Dolayısıyla otomobil ve hafif ticari araç satışlarında büyüme gözlemledik. Yıl sonu toplam satışların 950-990 bin aralığında olacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Ülkenin içinde bulunduğu mevcut konjonktürel şartlar dikkate alındığında 2016 yılında da temkinli duruşlarını koruyacaklarını dile getiren Bozkurt, "2016 yılında pazarda yüzde 10'a kadar daralma öngörüyoruz. Toyota olarak ise 45-50 bin bandında bir satış hedeflemekteyiz" bilgisini verdi.

Bozkurt, bu yıla başlarken kendi satış rekorlarını kırma ve 45-50 bin bandında satış adedine ulaşma hedefine sahip olduklarını anımsatarak, şunları kaydetti:

"2015 yılı ocak-kasım döneminde toplam pazar bir önceki yıla göre yüzde 31 oranında büyürken, Toyota satışları pazarın çok daha üstünde; yüzde 47 oranında artış gösterdi. Bu dönemde Toyota olarak 41 bin 498 adetlik satış gerçekleştirerek, en başından bu yana dile getirdiğimiz kendi satış rekorumuzu kırmış olduk. Aralık ayı otomobil satışlarının en fazla gerçekleştirildiği ay olmuştur. Bu ay içinde kampanyalarımızla birlikte kısa vadede hedefimiz olan 50 bin satış adedine ulaşmış olacağız."

- "2016 yeni model lansmanlarıyla dolu hareketli bir yıl olacak"

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün de iki genel seçim arasındaki siyasi belirsizlik döneminde döviz kurlarının hızlı değişim gösterdiğini belirterek, "Bu nedenle de pazarın düşüş göstermesi bekleniyordu. Ancak otomotiv pazarı, yıl başındaki olumlu beklentiler çerçevesinde büyümeye devam etti. 2015 yıl sonu için toplam pazarın 954 bin adede ulaşacağını öngörüyoruz" dedi.

Yenigün, Ford Otosan olarak 2015 yılının ilk on bir ayında toplamda 105 bin 914 adet satışa ulaştıklarını kaydederek, "Kasım ayı sonu itibarıyla binek otomobil satışlarımız 40 bin 481 adet seviyelerinde, bir önceki yıla göre yüzde 32 artış yakalarken, hafif ve orta ticari pazarında da satış rakamlarımızı 58 bin 687 seviyesine çıkartarak geçen seneye göre yüzde 56'lık bir artış elde ettik" bilgisini verdi.

Gelecek yıla, ticari araçlarda sunulacak yeni turizm paketli Transit minibüsler ve yeni Ranger lansmanıyla devam etmeyi planladıklarını aktaran Yenigün, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ürün gamımızda yeniliklerimizin devam edeceği bir yıl olan 2016'yı SUV yılı olarak konumlandırıyoruz. 2016 bu sınıftaki yeniliklerle ve yeni model lansmanlarıyla dolu hareketli bir yıl olacak. Ford SUV ailesinin yenilenen Kuga, Edge ve Ecosport modelleri gelecek yıl Türkiye yollarında olacak. Ford markası, Avrupa'da yılın ilk on aylık döneminde Transit ürün gamına yönelik talebin artmasıyla Avrupa ticari araç satışlarında pazar lideri oldu. Türkiye'nin toplam taşıt araçları üretiminin yüzde 25'ini, toplam ticari araç üretiminin yüzde 59'unu ve toplam ticari araç ihracatının yüzde 65'ini gerçekleştirdik. Aralık ayı tamamlandığında tarihimizdeki en yüksek seviye olan 259 binlik ihracat adedine ulaşmayı hedefliyoruz."

Gelecek yılın; ihracat, yenilikler ve mühendislik çalışmaları ile büyümelerine katkı sağlayacağına dikkati çeken Yenigün, "2016 yılı için iyimser bakış açımızı koruyarak, genel olarak 2015'e benzer bir pazar büyüklüğü gerçekleşeceğini öngörüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Yenigün, Ford Otosan mühendisliği ile geliştirip ürettikleri E3, E5 ve E6 emisyon değerine sahip yeni 9 litre ve 13 litre Ecotorq motorunu, 2016 yılı itibarıyla pazara sunarken, İnönü fabrikası başta olmak üzere mühendislik faaliyetlerinin gelişimi için yatırımda bulunmaya devam edeceklerini söyledi.

- "Yıl sonunda en az 195 bin aracımızı 40'tan fazla ülkeye ihraç etmiş olacağız"

Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker ise bu yıl otomotiv pazarının tahminlerden fazla büyüme gösterdiğini ifade etti.

Aralık ayındaki kampanyalar ve uygun ödeme koşullarıyla birlikte bu yılki toplam otomotiv satışlarının 950-975 bin seviyelerinde gerçekleşeceği tahmininde bulunan Göker, "2015 yılı Hyundai Assan için de son derece pozitif geçti. Ocak-kasım döneminde 43 bin 986 adet satış gerçekleştirdik. Toplam pazarda yüzde 5,5'lik pay elde ettik. Bu doğrultuda beşinci sırada yer alıyoruz. Binek pazarındaysa 42 bin 520 adetlik satışla yüzde 7'lik paya sahibiz ve üçüncü sırada yer alıyoruz" bilgisini verdi.

Göker, perakende satışlarının geçen yıla göre yüzde 35 arttığının altını çizerek, "Yıl sonunda en az 195 bin aracımızı da öncelikle Avrupa pazarları olmak üzere 40'tan fazla ülkeye ihraç etmiş olacağız. Hyundai Assan, oluşturduğu istihdamı, yüksek katma değere sahip üretimi ve ihracat geliriyle Türkiye ekonomisine büyük bir katkı sağlıyor" diye konuştu.

Ekonomik gelişmeler ışığında, 2016 yılının bu yıla benzer bir tablo oluşturacağını söyleyen Göker, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Makroekonomik istikrar devam ettiği sürece, otomotiv sektörünün hareketli bir yıl geçireceğini söyleyebiliriz. Ayrıca Fed kararından sonra Çin ekonomisindeki gelişmeler ve gelişmekte olan ülkelere etkisi, Avrupa pazarındaki olumlu gelişim ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) ekonomik toparlanmayı desteklemek amacıyla parasal genişlemeye devam etme kararı, jeopolitik gelişmeler, TCMB'nin enflasyonla mücadele kararlılığı, cari işlemler açığındaki gelişim, yapısal reformlara ait atılacak adımlar, ekonomik aktivitenin gelişimi ve büyüme hızı önümüzdeki yıl etkili olacaktır. Bu bağlamda pazarın 900-950 bin civarında yılı kapatacağını tahmin ediyoruz."

Göker, gelecek yıl Hyundai olarak model bazında yenilikler yapacaklarına işaret ederek, "Hyundai model yelpazesinin Türkiye'de en çok tercih edilen otomobili olan i20'nin, crossover gövde tipine sahip olan Active versiyonunu şubat ayında satmaya başlayacağız. Şubat ayı ortasından itibaren de yeni Elantra modelimizi, benzinli ve dizel motor seçenekleriyle beraber manuel ve DCT şanzımanla satışa sunacağız. Donanımında ve tasarımında yenilikler ve geliştirmeler yaptığımız yeni i10 modelimizin satışına eylül ayında başlayacağız" açıklamasını yaptı.

AA