Advertisement

(12:55'te güncellendi)

Altın, yatırımcıların, Fed'in 2016 yılında faizleri ne hızda artıracağna ilişkin işaretler bulabilmek için dikkatlerinin ABD enflasyon görünümüne çevirmeleri ile birlikte değer kaybetti.

Spot altın yüzde 0.4 düşüşle ons başına 1,071.72 dolara kadar indikten sonra, Londra saati ile 10:03'te 1,072.32 dolara geldi. Metal Perşembe günü yüzde 0.5 yükseldi ve geçen haftayı yüzde 0.9 kazançla geçti.

Altın bu yıl, ABD ekonomisinin güçlenmesi ve buna bağlı olarak Fed'in de Aralık ayında yaklaşık 10 yıl sonra ilk kez faiz artırımına gitmesi ile birlikte yüzde 9.5 geri çekildi. ABD merkez bankacıları, bu faiz artırımının ardından, gelecek yıldaki artırımların kademeli olacağını vurguladı. Fiyat artışlarının hızlanması, altına enflasyondan korunmaya yönelik talebi artırmasına karşın, yüksek enflasyon faizin daha fazla artırılmasına yol açabilir ve bu da metal çin olumsuz bir faktör.

Huatai Great Wall Futures, Pazartesi günkü bilgilendirme notunda, "Piyasa ABD enflasyon verilerini yakından izleyecek," dedi ve "Enflasyon beklentilerindeki artış, Fed'in faizi daha da artıracağı beklentilerine güçlendirecek ve bu da değerli metaller üzerinde etkili olacak" şeklinde görüş bildirdi.

ABD merkez bankasının enflasyonu izlemek için tercih ettiği gösterge, Çarşamba günü açıklanan verilere göre, Kasım ayında yüzde 0.4 seviyesinde gerçekleşti. Bu veri, petrol dahil emtia fiyatlarındaki güçlü düşüşün de etkisi ile, üç yılı aşkın süredir Fed'in yüzde 2 olan enflasyon hedefinin altında seyrediyor.

Küresel altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları , 17 Aralık'ta, 1,458.19 ton ile altı yılın en düşük seviyesine indi. Varlıklar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, 23 Aralık2ta 1,470.29 ton seviyesindeydi.

Diğer piyasalarda, gümüş yüzde2.5 ile 17 Aralık'tan bu yana en hızlı düşüşünü göstererek ons başına 14.0194 dolara geriledi. Platin yüzde 0.6 ve palladyum yüzde 0.4 geriledi.

(12:55'te güncellendi)