Advertisement

Çin'in bu yılki yavaşlamasına ilişkin tüm endişelere karşın dünyanın en büyük ikinci ekonomisi hala yüzde 7'ye yakın seviyelerde bir büyümeye doğru ilerliyor.
Bloomberg News anketine katılan ekonomistlere göre söz konusu büyüme, ABD'de beklenen büyümenin yaklaşık üç katı olurken, Euro Bölgesi'nin beş katı kadar bir büyüme hızına denk geliyor. Çin'de beklenen yüzde 7'ye yakın büyüme hızı, Japonya'da beklenen büyüme hızının ise on katına denk geliyor.

Çin endişelerinin sebebi
Çin'in 2015 yılı tahmini büyüme hızının yüzde 6.9'un az olmamasına karşın önceki on yılın yüzde 10 ortalamasıyla arasında bulunan yüzde 3.1'lik fark ABD'nin 2008 finansal krizindeki düşüşü veya Japonya'nın 1990lardaki düşüşüyle kıyaslanabilir büyüklükte bulunuyor. Bu bağlamda, içinde bulunulan zorlu süreç dünyanın Çin'den gelen iki basamaklı büyüme hızlarına alışık olmasının, yani dünyanın ikinci büyük ekonomisinin geçmişteki başarılarının bir sonucu olarak gerçekleşiyor.
Şöyleki, Çin'in geçmiş on yıla kıyasla mütevazi 2015 büyüme hızı gelişmiş piyasaları geride bırakırken, 2015 ve önceki on yıllık ortalama büyümesiyle arasındaki farkı diğer BRIC ülkelerine kıyasla göreceli olarak istikrarlı olmaya devam ediyor.

Bundan sonra ne olacak?
Çin endişelerine ilişkin kilit soru bundan sonra ne olacağı olmalı. Çünkü Japonya 1990larda yavaşlamaya devam ederken ABD ekonomisi 2010 yılından itibaren canlanmaya başlamıştı. Bloomberg tarafınan Aralık ayında düzenlenen bir ankete katılan ekonomistler önümüzdeki yıllarda Çin'deki büyüme hızının yavaşlamaya devam etmesinin bekliyorlar.