Advertisement

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, bir yandan piyasa payını kaybetmemek amacıyla petrol üretimini arttırırken, diğer yandan ham petrol fiyatlarındaki düşüşten dolayı petrol gelirlerine olan bağımlılığını azaltma yoluna gidiyor.

Riyad merkezli ekonomist ve eski hükümet danışmanı John Sfakianakis'e göre petrol satışlarından kaynaklı gelirler gelecek yıl bütçesinin yüzde 70'ini oluşturacak. Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre bu oran, 2015 yılında yüzde 73 seviyesinde bulunurken bir önceki yıl ise yüzde 89 düzeyinde gerçekleşmiş.

Sfakianakis, “Krallık 2015 yılında petrol bağımlılığını azalttı ve 2016 yılında yine aynısını yaparak petrol fiyatlarındaki düşüşün olumsuz etkisinin üstesinden gelmeye çalışacak. Fakat şurası çok net ki 2016 yılında Suudi Arabistan, düşük petrol fiyatlarına hazırlanmış olmakla birlikte, piyasa payını koruma yönündeki petrol politikasını devam ettirecek” dedi.

Ocak ayına tahta geçen kral Salman yönetimi altında açıklanan Suudi Arabistan'ın ilk bütçesinde sübvansiyonları kademeli olarak azaltma ve kamu şirketlerindeki payları satarak petrol fiyatlarındaki düşüşe karşı koyma planı yer aldı.