Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, emtia fiyatlarındaki zayıflığın küresel büyüme görünümünü üzerindeki baskıyı devam ettirmesiyle düşerek dört yıldan bu yana en sert yıllık kaybını gerçekleştirdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, teknoloji ve hammadde şirketlerinin hisse senetleri öncülüğünde düşüşüne ikinci gün de devam etti. Azalan risk iştahı sağlık sektörü ve kamu hizmetlerine olan talebi destekledi. Gelişen piyasalardaki 20 parayı takip eden gösterge yatay seyretti. Aynı gösterge, geçtiğimiz hafta bir aydan fazla bir süreden beri en güçlü yükselişini gerçekleştirmişti.

Brent petrolün fiyatını 11 yılın dip seviyesine çeken küresel petrol arzındaki fazlalık, ekonomik yaptırımlar kaldırıldığında İran'ın ihracatı artıracak olmasıyla, azalacağına ilişkin çok az sinyal veriyor. Pazartesi günü açıklanan Suudi Arabistan bütçesine göre krallık, piyasa payını ABD'den korumak için üretim miktarını devam ettirecek olsa da düşük petrol fiyatlarını hesaba dahil ediyor. Dünyanın en büyük hammadde ithalatçılarından Çin'in yavaşlaması da karamsar görünümü olumsuz yönde etkiliyor.

Bangkok merkezli Finansia Syrus Securities Plc. Araştırma birim yöneticisi Jitra Amornthum, “Düşük emtia fiyatları, 2016 yılında gelişen piyasaları etkilemeye devam edecek. Yatırımcılar iç tüketime dayalı hisse senetlerine odaklanmalılar” dedi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Hong Kong saatiyle 13:08'de yüzde 0.1 düşerek 799.53 puan seviyesine geriledi. Endeks, Pazartesi gününü yüzde 0.5 kayıpla tamamlarken, bu yıl toplamda yüzde 16 azaldı. Önceki iki yılda ise toplam yüzde 9 düşmüştü.