Advertisement

İngiltere'de tatil sonrası ilk işlem gününde, sanayi metallerinin çoğu düştü. Nikel, Çin'de yavaşlayan büyümenin gelecek yıl talebi azaltacağına ilişkin endişelerle bir aydan falza bir sürenin en düşük seviyesine geriledi.

Nikel, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 2.3 düşerek tonu 8,440 dolara indikten sonra Şanghay saatiyle 14:28'de 8,555 dolardan alıcı buldu. Nikelin bu yılki kayıpları toplam yüzde 43'e ulaştı.Bakır yüzde 0.5 düşerek tonu 4,666.50 dolardan işlem görürüken, alüminyum önceki yüzde 2.3'lük kaybını azaltarak yüzde 1 seviyesine indirdi.

Çin'deki yavaşlama bu yıl emtia fiyatlarını aşağı çekerken, 2016 yılının yaklaşmasıyla birlikte yatırımcılar politika yapıcılardan ek teşvik konusunda net sinyaller bekliyor. LME, Noel tatili için iki günlük ara vermişken, Çin'den gelen verinin sanayi karlarında azalmayı işaret etmesiyle Şanghay'da metaller değer kaybetti.

“Piyasa şuanda Çin'deki büyümenin hızına ve özelliklerine odaklanmış durumda ve gelecekte de böyle olacak.Çin, ek teşvik gelebileceği net olarak ifade etti fakat ayın zamanda bunun gayrimenkul sektöründeki ve ağır imalattaki kapasite fazlaıyla ilgili olacağını da netleştirdi.