Advertisement

Asya hisse senetleri, yatırımcılar küresel piyasalar için çalkantılı bir yılı sonlandırmak üzere geri sayarken, Avrupa hisse senedi endeks vadeli kontratlarıyla birlikte yükseldi. Altın, petrol ile yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 yükseldi ve Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi düşerek küresel piyasalarda tedirginlik oluşturmasının ardından yüzde 0.9 yükseldi. Asya boyunca işlem hacimleri ortalamanın altında kaldı. Altın, Bloomberg Dolar Spot Endeksi'nin iki haftanın düşüğüne yakın seyretmesiyle, yüzde 0.4 tırmandı. Alüminyum, Londra Metal Borsası'ndaki (LME) kayıplara öncülük etti.

Tokyo'da SMBC Friend Securities Co.'dan baş stratejist Toshihiko Matsuno, “Emtia ile ilişkili sektörler sürüklenmeye devam ediyor. Petroldeki zayıflık piyasanın dikkatini ne zaman çekerse, yatırımcı algısını ozaman etkiler. Çin hisse senetlerindeki yükseliş diğer piyasalar üzerinde etkili olmaya devam edecek” dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi, Pazartesi günü düşen sanayi karlarının, yeni hisse senedi satış yasağının kaldırılmasının talebi azaltacağı gibi diğer endişelere eklenmesiyle düşüş kaydetmesinin ardından dalgalı bir seyir izledi. Kürsel petrol arz fazlası ve dünyanın ikinci büyük ekonomisinin yavaşlaması, Bloomberg'ün emtia fiyatları göstergesini yedi yılın en sert yıllık kaybına yöneltti.