Advertisement

Çin hisse senetleri, bir ayın en hızlı düşüşünün ardından bugün yükseldi. Finans sektörü hisse senetleri yükselirken işlem hacmi yıl sonu olması nedeniyle düşük kaldı.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.9 yükselerek 3,563.74 puanda kapanırken, işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 30 altında kaldı. Sanayi sektörü şirketlerinin karlarındaki düşüşe işaret eden veri sonrasında ve ilk halka arzlara ilişkin yeni düzenlemenin mevcut hisselere olan talebi düşüreceği beklentisiyle, Şanghay Bileşik Endeksi Pazartesi yüzde 2.6 geri çekilmişti.

Şanghay Bileşik Endeksi Ağustos'taki düşüğünün yüzde 22 üzerinde bulunuyor. Çin'de hükümet, hisse senetleri piyasasında 5 trilyon dolarlık çöküşe karşı önlemler alınca yatırımcılar hükümetin büyümeyi teşvik etmek için daha fazlasını yapacağı yönünde beklentiye girmişti. Çin'de yetkililer mali harcamaları artırmak ve konut piyasasını desteklemek gibi önlemlerle ekonomideki son 20 yılın en düşük ekonomik büyümesini yükseltmeyi amaçlıyor. Çin'de ekonominin yatırıma bağımlı bir modelden tüketimin öncülüğünde bir büyüme modeline geçeceği beklentileriyle teknoloji sektörü hisseleri yükselişte öncü oldu.

Jingxi Investment Management'te CIO olan Wang Zheng, "Yatırımcılar yıl sonuna gelirken güvenli bölgede kalmak istiyor. Kurum olarak, Çin'in ekonomik değişimi temasına uyan yeni ekonomi hisse senetlerini beğeniyoruz" dedi.