Advertisement

Rusya, Vnesheconombank'ı (VEB), Soçi Olimpiyatları'ndan Ukrayna'da oligarkların üstü kapalı satın almalarını desteklemeye kadar özel projelerin finansmanında yıllardır kullandı. Ancak, bir devlet bankası olan VEB şimdilerde kendisi bir kurtarma paketine ihtiyaç duyuyor ve bu Kremlin'in şimdiye kadar karşılaştığı masraflı kurtarma olabilir.

Putin, VEB'i, Rusya'da devlet öncülüğünde kapitalizmin finansal gücü olarak kullanmak istiyordu. VEB'in arkasındaki devlet desteğiyle batı ülkelerinden ucuza borçlanarak, bu fonları Kremlin'in finanse edilmesini istediği projelere akıtması isteniyordu.

Geçtiğimiz yıl, batının yaptırımlarından zarar gören VEB kredi vermeyi durdurdu. Hükümetin kıdemli yetkililerine göre, Banka'nın kurtarılmasının maliyeti 1.3 trilyon rubleyi (18 milyar dolar) bulabilir. Bu durum da düşen petrol fiyatlarına bağlı olarak bütçe açığı yükselirken devlet harcamalarında kısıntıya giden ekonomi yetkililerini zorlayabilir.

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, 22 Aralık'ta VEB'in kurtarılma ihtimallerinin tartışıldığı bir toplantıda VEB yönetim kuruluna seslendi. Medvedev, "Hükümet, Vnesheconombank'ı, finansal ve ekonomik durumdan ya da direkt olarak yaptırımlardan kaynaklanan problemlere karşı tek başına bırakamaz"dedi.