Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(09:45'te güncellendi)

Altın, yatırımcıların dikkatlerini 2016 yılı görünümüne çevirmeleri ile birlikte yükseldi ve üçüncü yıla taşımak üzere olduğu kaybının bir kısmını geri aldı.

Spot altın, Salı günkü seviyesi olan ons başına 1,069.11 dolardan yüzde 0.2 yükselerek, Singapur saati ile 11:45'te 1,070.90 dolara çıktı. Metal dün fazla bir değişiklik göstermedi. Altın bu yıl, dolardaki yüzde 8.7'lik yükselme ile birlikte yüzde 9.6 geriledi.

ABD'de bu ay Fed'in faiz artırımına gitmesi ile sonuçlanan para politikasının sıkılaştırılmasına ilişkin beklentiler, dolardaki yükselme ile birlikte, altına yönelik değer koruma talebinin azalmasına yol açtı. Yatırımcıların artık dikkatlerini Fed'in 2016 yılında yapacağı faiz artırımlarının hızına çevirmeleri ile birlikte, New York'ta altın vadelilerinin toplam işlem hacmi, Aralık ayının ortalarından bu yana 30 günün ortalamasının altında kaldı.

Tokyo'da Emori Capital Management Inc. başkanı Tetsu Emori, "Faiz artışları düşük hızda olacak, belki de 25 baz puanlık maksimum dört faiz artırımı yapılacak ve bu durum halihazırda fiyatlandı," dedi ve "Eğer ekonomik durum biraz belirsiz hale gelirse ve Fed faizi yalnızca iki ya da üç kez artırırsa, bu durum doları düşürebilir ya da yükselmesini durdurabilir ve altına yardımcı olur" şeklinde görüş bildirdi.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, 1,466.3 tona geriledi. Varlıklar 2009'dan bu yana en düşük seviysi yakınında.

Spot gümüş yüzde 0.2 yükseldi ve bu yıl yüzde 11 aşağıda. Platin yüzde 0.4 tırmandı ve bu yıl yüzde 26 aşağıda. Palladyum bu yıl yüzde 30 düştü ve 2008'den bu yana en kötü yıllık performansına hazırlanıyor.

(09:45'te güncellendi)