Advertisement

Hong Kong'da işlem gören Çin hisse senetleri, dünyanın ikinci büyük ekonomisindeki yavaşlamanın kurumsal karları azaltacağına ilişkin endişeyle birlikte Asya'nın bu yılki en güçlü satış dalgasını genişletti. Çin dışında işlem gören yuan zayıflayarak beş yılın dip seviyesine indi ve tahvil fiyatları düştü.

Hang Seng China Enterprises Endeksi, yerel saat ile 13:25'te yüzde 1.7 azalarak kayıplarını üçüncü güne taşıdı. Huatai Securities Co. ve China Insurance Co. finans sektöründeki kayıplara öncülük etti. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 azaldı. Çin dışında işlem gören yuan, dolar karşısında 6.5970'e inerek Ocak 2011'den bu yana en düşük seviyeye gelmesinin ardından, yüzde 0.3 değer kaybetti. Çin 10 yıllık hazine tahvilleri iki haftanın en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

Hang Seng Chine Enterprises Endeksi, hükümetin Şanghay ve Shenzen hisse senetlerini desteklemesi ve yabancı yatırımcıların olumsuza dönen kar beklentileriyle, on yıldan bu yana ilk kez bu yıl Çin hisse senetlerinden ayrıştı. Hong Kong'da işlem gören Çin hisse senetlerinin bu yıl yüzde 20'yle Bloomberg tarafından takip edilen Asya gösterge endeksleri arasında en çok düşen olmasına karşın, Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 10 tırmandı.

Hong Kong'da Shenwan Hongyuan Group Co.'dan William Wong, “Çin piyasası, büyümenin yavaşlamaya devam etmesiyle 2016'nın ilk yarısında volatil kalmaya muıhtemelen devam edecek ve yuanın zayıflamaya devam etmesi bekleniyor. Hong Kong'da işlem gören hisse senetleri, Fed faiz artırımlarının Hong Kong ekonomisini ve aynı zamanda piyasa algısını etkileyecek olması nedeniyle hassas bir konumda bulunuyor” dedi.