Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

 

Önemli yatırımcılara göre tahvil getirileri 2015 yılında olduğu gibi gelecek yılda da ilgi çekici olmamaya devam edecek.

JPMorgan Chase & Co., Fidelity Investments, Pasific Investment Management Co. ve Goldman Sachs Group Inc fazla iyimser olunmaması gerektiği konusunda hemfikir. Goldman Sachs, ABD 10 yıllık hazine tahvil faizlerinin Perşembe günkü yüzde 2.29'dan 2016 yılının sonunda yüzde 3 seviyesine tırmanacağını öngörüyor.

Bloomberg Küresel Tahvil Endeksleri verilerine göre, yaklaşık 10 yıldan bu yana ilk kez gerçekleştirilen Fed faiz artırımıyla birlikte ABD hazine tahvilleri 2015 yılında yüzde 0.7 kazanç sağlarken, gelişen piyasa tahvilleri yüzde 2.5 kaybetti. Vadeli kontratlara göre yatırımcıların 2016 yılı içerisinde en az bir defa faiz artırımına gidilmesine yüzde 94 ihtimal veriyor olması küresel çapta tahvil faizlerine yukarı yönlü baskı uyguluyor.

New York'ta JPMorgan araştırma birimi küresel yöneticisi Joyce Chang Çarşamba, “Tahvil piyasasında tek basamaklı düşük rakamlarla orta rakamlar arasında getiriler bekliyoruz. Bu durum tüm tahvil piyasaları için geçerli olurken, ABD için de durum farklı değil” dedi.